Farklı antik dönem toplumlarında karşılaştırmalı dental mikro aşınma analizi
Comparatively dental micro wear analysis in different ancient society
  1. Tez No: 803673
  2. Yazar: ÇİLEM SÖNMEZ SÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Antropoloji'nin temel kaynaklarından olan dişler, hayatta kalmanın temel unsuru olan beslenmenin ortaya çıkarılmasında çok büyük bir öneme sahiptir. İncelenen antik toplumun sosyal yapısının ve sağlık problemlerinin ortaya çıkarılmasında beslenme önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle bu tez çalışmasında Doğu Roma/Bizans Dönemi'ne tarihlenen Belentepe, Patara ve Kibyra toplumlarının beslenme rejimlerinin belirlenmesi ve yaşanılan bölgenin bu duruma etkisi olup olmadığının ortaya konulabilmesi için mikro aşınma çalışması yapılmıştır. Toplumun genelini yansıtması amacıyla her toplumdan kadın, erkek ve çocuk bireylerin her birinden 15 adet birinci molar seçilmiştir. Seçilen dişlerin her birinin oklüzyal yüzeylerinde beslenme için kullanılan 10n, f9 ve fx fasetlerinden SEM'de (taramalı elektron mikroskobu) 500 büyütme ile görüntü alınmış ve alınan görüntüler Microwear 4.02 programında analiz edilmiştir. Analizler yapılırken alınan görüntülerde belirlenen mikro izler 4:1 oranına göre sınıflanmış ve belirlenen izin uzunluğunun derinliğine oranı 4: 1 oranından büyük olan tüm izler çizik, bu orandan küçük ya da eşit olan tüm izler çukurluk olarak belirlenmiştir. Yapılan analizler ile her dişin her faseti için belirlenen mikro izlerin çizik sayısı, çukur sayısı, çizik genişliği, çizik uzunluğu, çukurluk oranı, çukur genişliği ve çukur uzunluğu belirlenmiş ve istatistik analizlere tabi tutulmuştur. Analizler sonucunda bir deniz kenarı yerleşimi olana Patara toplumunun, bir tepe yerleşimi olana Belentepe toplumu ile yüksek bir tepe yerleşimi olan Kibyra toplumlarına oranla beslenmesinde daha fazla aşındırıcı nitelikte madde bulunduğu belirlenmiştir. Belentepe toplumunun ise diğer iki topluma oranla daha yumuşak besinler tükettiği saptanmıştır. Her üç toplumun hem kendi içerisinde hem de toplumlar arasında kadın, erkek ve çocuk bireyler arasında beslenme şekli açısından bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Teeth, one of the main sources of anthropology, have a great importance in revealing nutrition, which is the basic element of survival. Nutrition has an important place in revealing the social structure and health problems of the examined ancient society. For this reason, in this thesis, a microwear study was carried out to determine the nutritional regimes of Belentepe, Patara and Kibyra populations dating to the Eastern Roman/Byzantine Period and to reveal whether the region in which they lived had an effect on this situation. In order to reflect the general population, 15 first molars were selected from each of the female, male and child individuals from each population. Images were taken from the 10n, f9 and fx facets used for nutrition on the occlusal surfaces of each of the selected teeth in SEM (scanning electron microscope) at 500 magnification and the images were analyzed in the Microwear 4.02 program. The micro traces determined in the images taken during the analysis were classified according to the ratio of 4:1 and all traces with a ratio of the length of the determined trace to the depth were determined as scratches, and all traces less than or equal to this ratio were determined as pits. With the analyzes made, the number of scratches, the number of pits, the width of the scratches, the length of the scratches, the ratio of the pits, the width of the pits and the length of the pits of the micro traces determined for each facet of each tooth were determined and subjected to statistical analysis. As a result of the analyzes, it was determined that the Patara population, which is a seaside settlement, has more corrosive substances in its diet compared to the Belentepe population, which is a hill settlement, and Kibyra population, which is a high hill settlement. It was determined that the Belentepe population consumed softer foods compared to the other two populations. It has been determined that there is no difference in the way of nutrition between women, men and children in all three population, both within and between societies.