Sürekli mıknatıslı lineer senkron motorun tutma kuvvetinin minimize edilmesı ve manyetik eşdeğer devre yöntemiyle itme kuvveti analizi
Minimizing detent force of permanent magnet linear synchronous motor and thrust force analysis by magnetic equivalent circuit method
  1. Tez No: 803692
  2. Yazar: FERHAT TURUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sürekli mıknatıslı lineer motorlar elektrik makinelerin bir türüdür. Lineer motarlar dönel makineleri düzlemsel olarak açılması olarak tanımlanabilir. Sürekli mıknatıslı lineer motorlarun en büyük problem tutma kuvvetidir. Tutma kuvvetini oluşması neden olan iki farklı etmen vardır. Bu etmenler adımlama kuvveti ve uç etkileridir. Adımlama kuvvetini azaltmak için yapılan çalışma mıknatıs türünün değiştirilmesidir. Uç etkisini azaltmanın en etkili yolu ise moturun stator denilen kısmına yardımcı kutuplar eklemektir. Bu yöntemlerle tutma kuvvetinde önemli bir derecede azaltma görülmektedir. Sürekli mıknatıslı lineer motorların manyetik alan yoğunuğunun hesaplanması için matematiksel olarak iki farklı yöntem sunulmaktadır. Bu yöntemlerden biri analitik ve diğeri ise nümerik yöntemdir. Nümerik yöntemlerden en çok başvurulan yöntem ise sonlu elemanlar yöntemidir. Bu yöntem birden çok uzay boyutunda çözümleme yapmakla birlikte, makinelerin yapısında yer alan lineer olmayan doğal manyetik malzeme yapısı da çözüm sunmaktadır. Bunların aksine makine geometrisindeki değişiklikler meydana geldiği durumlarda farklı analizler yapabilmektedir. Bu neden bu yöntemin temel dezavantajı, analizlerin yapılması için belirli bir zaman istemesi ve çözümlerdeki dengesizliktir. Diğer bir çözüm yöntemi olan analitik yöntem ise makine tasarımında erken safhalarında faydalı bir çözümleme tekniği olarak gözükebilir. Bu çözümleme yönteminin en büyük avantajı, hesaplama için geçen zamanda tasarruf edebilmesi ve tasarımcıya matematiksel ve fiziksel formda görme fırsatı sunabilmesidir. Tek dezavantajı ise doğru tasarımı yapamadığınız taktirde doğruluk payının düşmesidir. Bu tez çalışmasında, sabit mıknatıslı lineer senkron motorlar için çeşitli analitik yöntemler kullanılarak moturun karakteristiğinde kolay bir çözümleme ve analiz sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Permanent magnet linear motors are a kind of electric machines. Linear motors can be defined as the planar opening of rotary machines. The biggest problem of permanent magnet linear motors is the detent force. There are two different factors that cause the detent force to form. These factors are the cogging force and end effects. The method used to reduce the cogging force is to change the type of magnet. The most effective way to reduce the tip effect is to add auxiliary poles to the part of the motor called the stator. With these methods, a significant reduction in the detent force is observed. Mathematically, two different methods are presented for calculating the magnetic field intensity of permanent magnet linear motors. One of these methods is analytical and the other is numerical method. The most commonly used method of numerical methods is the finite element method. Although this method performs analysis in multiple space dimensions, the nonlinear natural magnetic material structure in the structure of the machines also offers a solution. In contrast to these, it is able to perform different analyzes in cases where changes in the machine geometry occur. That's why the main disadvantage of this method is the need for a certain time for analyzes and the imbalance in solutions. The analytical method, which is another solution method, may appear as a useful analysis technique in the early stages of machine design. The main advantage of this analysis method is that it can save the time taken for calculation and provide the designer with the opportunity to see it in mathematical and physical form. The only disadvantage is that if you can't make the right design, the accuracy will decrease. In this thesis study, to present an easy analysis and analysis in the characteristics of the motor by using various analytical methods for permanent magnet linear synchronous motors.