Okul öncesinde erken matematik becerileri açısından risk grubundaki çocukların birinci sınıf matematik performanslarının incelenmesi
Examination of first grade mathematics performance of children in risk group in terms of mathematical skills in preschool
- Tez No: 803704
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA BİRKAN GÜLDENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesinde erken matematik becerileri açısından risk grubundaki çocukların birinci sınıf matematik performanslarının incelenmesidir. Boylamsal tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Uşak il merkezinde ilkokul bünyesindeki anasınıflarında eğitim gören 270 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmada veriler Matematiksel Düşünme Becerileri Değerlendirme Aracı ve İlkokul Öğrencileri İçin Matematik Dersi Sayılar Öğrenme Alanı Başarı Testi kullanılarak toplanmıştır. Çocukların İlkokul Öğrencileri İçin Matematik Dersi Sayılar Öğrenme Alanı Başarı Testinden elde ettikleri puanların erken matematik becerileri açısından risk grubunda yer alıp almamalarına göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla Mann Whitney-U Testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde İlkokul Öğrencileri İçin Matematik Dersi Sayılar Öğrenme Alanı Başarı Testinden elde edilen puanların risk grubunda yer almayan çocukların lehine anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Çocukların erken matematik becerileri ile birinci sınıf sonundaki matematik performansları arasında ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla Spearman Brown sıra farkları korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde çocukların Matematiksel Düşünme Becerileri Değerlendirme Aracı'nın sayılar ve işlemler alt testlerinden elde ettikleri puanlar ile birinci sınıf sonundaki matematik performansı arasında pozitif yönde anlamlı ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Son olarak çocukların erken matematik becerilerinin birinci sınıf sonundaki matematik performansını yordayıp yordamadığı hiyerarşik regresyon analizi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar erken matematik becerilerinin birinci sınıftaki matematik performansının güçlü bir yordayıcısı olduğunu göstermektedir. Analizler sonucunda elde edilen bulgular alanyazın temelinde tartışılmış ve erken matematik becerilerinin birinci sınıf matematik başarısını yordadığı ve ileride yaşanabilecek matematik güçlüğünün en önemli göstergelerinden biri olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the first-grade mathematics performance of children in the risk group in terms of early mathematics skills in preschool. The study group of this research, in which the longitudinal scanning model was used, consists of 270 children studying in the kindergartens of the primary school in the city center of Uşak in the 2021-2022 academic year. In the study, data were collected using the Mathematical Thinking Skills Evaluation Tool and Achievement Test in the Number Domain of Mathematics Course for Elementary School Students. The Mann Whitney-U Test was used to determine whether the scores obtained by the children in the Achievement Test in the Number Domain of Mathematics Course for Elementary School Students differ according to whether they are in the risk group in terms of early mathematics skills. When the results were examined, it was seen that the scores obtained from the Achievement Test in the Number Domain of Mathematics Course for Elementary School Students differed significantly in favor of the children who were not in the risk group. Spearman-Brown rank correlation coefficient was calculated to determine whether there is a relationship between children's early math skills and their math performance at the end of the first grade. When the results were examined, it was determined that there was a positive and significant relationship between the scores obtained from the numbers and operations subtests of the Mathematical Thinking Skills Assessment Tool and the mathematics performance at the end of the first grade. Finally, hierarchical regression analysis was used to determine whether children's early math skills predict math performance at the end of the first grade. The results show that early math skills are a strong predictor of first-grade math performance. The findings obtained because of the analyzes were discussed based on the literature, and it was stated that early mathematics skills predicted first-grade mathematics achievement and were one of the most important indicators of future mathematics difficulties.