Performance analysis of optical fiber communication system by using optical code division multiplexing
Optik kod bölmeli çoğullama kullanan fiber optik iletişim sisteminin performans analizi
- Tez No: 803705
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI İLHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALİ KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son zamanlarda araştırmacılar, verilerin optik kod bölmeli çoğullama yöntemiyle optik fiber veya boş alan optik iletişimi kullanarak iletimi üzerine çalışmaktadırlar. Bu tez, QFactor, BER ve Göz Yüksekliği olmak üzere üç ana parametrenin analizi dikkate alınarak tek modlu fiberde sistemin performansını iyileştirmek için bir öneri sunmaktadır. Bölüm 1, ayırıcının OC-DM performansı üzerindeki etkisini, QFactor azalmasını, BER'in artmasını ve çoklu erişim girişimini (multiple access interference, MAI) nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Ayırıcı yerine De-Multiplexer, ve combiner yerine Multiplexer (OC-DM sisteminin Encoder ve Decoder'ı) kullanarak bu sorunu çözmek için bir öneri sunulmuştur. Bölüm 2'de, Bölüm 1'de kullanılan aynı üç parametre için OC-DM sisteminin performansı dört farklı kodlama türüyle yeniden analiz edilip karşılaştırılmıştır. OC-DM sisteminde, ilk tasarım, farklı kod sözcükleri tasarlamak için (dört dalga boyundan oluşan bir kod sözcüğü oluşturmak için) bir dalga boyunun diğer yedi farklı dalga boyuna ardışık dağılımı olasılığına dayanmaktadır. Bu yöntem, tasarımı kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Sistemin performans durumuna göre, yeni kod sözcükleri tasarlamak ve sistemi bu kodlama türleri ile yeniden analiz etmek için Optimum Golomb Cetveli, Çift Ağırlık ve Çoklu Köşegen kodlama kullanılmıştır. ED-FA optik yükseltici kullanılarak yaklaşık sıfır BER'e ulaşma ve farklı kodlama türleri ile sistemin performansını iyileştir me hedefine ulaşılmıştır. Sonuçlar, optik ağdaki kullanıcı sayısını artırırken BER'in ve MAI'nin etkisini azaltmak için kodlayıcı ve kod çözücüde ayırıcı yerine WDE-Çoğullayıcı, birleştirici yerine WD-Çoğullayıcı kullanımını desteklemektedir. Bu tezde, ilk kullanıcı numarası 1 (minimum QFactor değerine sahip olan) analiz edilmiş ve bir BER analizörü kullanılarak sonuçlar ve çıkarımlar gösterilmiştir. Ayrıca, sistemin performans analizi, Bölüm 1'de kodlayıcı ve kod çözücü için önerilen değişikliğin 32 kullanıcıya ulaşabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Recently, researchers have been working on the transmission of data using optical fiber or free space optical communication by optical code division multiplexing. This thesis presents a proposal to improve the performance of the system in single-mode fiber by considering the analysis of three main parameters: QFactor, BER and Eye Height. Chapter 1 focuses on how the splitter affects OC-DM performance, QFactor decrement, increase of BER, and multiple access interference (MAI). A proposal is made to solve this problem by using De-Multiplexer instead of splitter, and Multiplexer (Encoder and Decoder of OC-DM system) instead of combiner. In Chapter 2, the performance of the OC-DM system for the same three parameters used in Chapter 1 is reanalyzed and compared with four different coding types. In the OC-DM system, the initial design is based on the possibility of sequential distribution of one wavelength to seven other different wavelengths to design different code words (to form a codeword consisting of four wavelengths). This method is used to simplify the design. According to the performance status of the system, Optimum Golomb's Table, Double Weight and Multiple Diagonal coding were used to design new code words and reanalyze the system with these coding types. By using the ED-FA optical amplifier, the goal of achieving approximately zero BER and improving the performance of the system with different encoding types has been achieved. The results support the use of WDE-Multiplier instead of splitter in encoder and decoder, WD-Multiplier instead of combiner lead to reduce the effect of BER and MAI while increasing the number of users in the optical network. In this thesis, the first user number 1 (with the minimum QFactor value) is analyzed and results and inferences are shown using a BER analyzer. In addition, the performance analysis of the system shows that the proposed change for encoder and decoder in Chapter 1 could reach 32 users.