Uygulama topluluğu olarak Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifinde öğrenme deneyimleri
Learning experiences in Gödence Agricultural Development Cooperative as a community of practice
- Tez No: 803722
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Öğrenmeyi sosyal dünyaya katılım olarak ele alan ve sosyal bağlamın ayrılmaz bir parçası olarak açıklayan durumsal öğrenme yaklaşımı, her öğrenmenin farklı bağlamlarda gerçekleşeceğini vurgulamaktadır. Bu bağlam, bireylerin diğerleri ile etkileşimi, öğrenme araçları, fiziksel çevreleri ve kültürleri üzerinden şekillenmektedir. Yetişkinlerin gündelik hayatı içerisinde etkileşimde bulundukları topluluklar, onların öğrenme bağlamını oluşturmaktadır. Herhangi bir bilginin var olduğu topluluğa katılım, aslında öğrenmenin epistemolojik bir ilkesidir. Bu topluluklar durumsal öğrenme yaklaşımında uygulama topluluğu olarak kavramlaştırılmakta ve uygulama topluluklarına katılan yetişkinlerin çevreden merkeze doğru hareketliliklerle uygulamada öğrenme ve kimlik geliştirme süreçlerini deneyimledikleri görülmektedir. Bu araştırmada bir uygulama topluluğu olarak Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifine katılan yetişkinlerin, çevreden merkeze doğru hareketliliklerle uygulamada öğrenme ve kimlik geliştirme süreçleri değerlendirilerek; kooperatif ortağı yetişkinlerin öğrenme bağlamı açığa çıkarılmaktadır. Kooperatifler temel ilkeleri gereği gönüllü, demokratik, özerk ve dayanışmacı topluluklar olup aynı zamanda öğrenen organizasyonlardır. Kooperatife katılan yetişkinler, diğerleri ile etkileşimde bulunarak uygulamada öğrenmekte ve kimlik geliştirmektedirler. Bu kapsamda Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortakları çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Durum çalışması yöntemi ile yürütülen araştırmada; görüşme, gözlem, soru kâğıdı ve doküman incelemesi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. 86 gün süren saha çalışmasında 135 kooperatif ortağının demografik özellikleri soru kâğıdı aracılığıyla elde edilmiş, 21 ortak ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilerek gözlemlerde bulunulmuş, doküman incelemesi yolu ile kooperatife dair bilgilere ulaşılmış ve betimsel analiz ile veriler çözümlenmiştir. Sonuç olarak Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifine katılan yetişkinler diğer ortaklarla etkileşimde bulunmakta; topluluk içerisindeki etkinliklere ve yönetim organlarına katılarak çevreden merkeze doğru hareket etmektedir. Bu hareketlilik içerisinde uygulamada öğrenme süreçleri açığa çıkmaktadır. Ortaklar, kooperatifte temel olarak tarımsal üretime yönelik öğrenmeler, fabrika-makine bilgisi ve yönetimsel ve iletişimsel öğrenmeler edinmektedir. Bu süreçler hem kooperatif kimliğini geliştirmekte hem de ortakların kimlik gelişimlerini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The situated learning approach, which considers learning as participation in the social world and explains it as an integral part of the social context, emphasizes that each learning will take place in different contexts. This context is shaped by the interaction of individuals with others, learning tools, physical environments and cultures. The communities that adults interact with in their daily lives constitute their learning context. Participation in the community where any knowledge exists is actually an epistemological principle of learning. These communities are conceptualized as communities of practice in the situated learning approach, and it is seen that adults participating in communities of practcie experience learning and identity development processes in practice with mobility from the periphery to the center. In this research, by evaluating the learning and identity development processes of adults participating in Gödence Agricultural Development Cooperative as a community of practice, with mobility from the periphery to the center; The learning context of the cooperative member adults is revealed. Cooperatives are voluntary, democratic, autonomous and solidaristic communities, and they are also learning organizations. Adults participating in the cooperative learn and develop identity in practice by interacting with others. In this context, Gödence Agricultural Development Cooperative members were determined as the working group. In the research conducted with the case study method; interview, observation, question paper and document analysis were used as data collection tools. During the field study that lasted for 86 days, demographic characteristics of 135 cooperative members were obtained through a questionnaire, observations were made with face-to-face interviews with 21 members, information about the cooperative was obtained through document analysis, and data were analyzed with descriptive analysis. As a result, adults participating in Gödence Agricultural Development Cooperative interact with other members; It moves from the periphery to the center by participating in activities and governing bodies within the community. In this mobility, learning processes emerge in practice. In the cooperative, the members basically acquire agricultural production-oriented learning, factory-machine knowledge and managerial and communicative learning. These processes both develop the identity of the cooperative and ensure the identity development of the members.