Koroner ateroskleroz şiddetinin serum arjinaz-1 ve oksidatif stresindeksi ile ilişkisi
The relationship of coronary atherosclerosis severity with serum arginase-1 and oxidative stress index
- Tez No: 803744
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA SÜER GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, koroner ateroskleroz şiddetinin serum arjinaz-1 ve oksidatif stres indeksi ile ilişkisini araştırmaktır. Bu amaçla 107 koroner aterosklerozlu hasta, damar tıkanıklığının derecesine göre; tüm damarlarında tıkanıklık oranı %50'den düşük olanlar (Grup 1), bir damarında tıkanıklık oranı %50'den yüksek olanlar (Grup 2) ve birden fazla damarında tıkanıklık oranı %50'den fazla olanlar (Grup 3) olmak üzere gruplara ayrıldı. Serum arjinaz-1, total oksidan durum, total antioksidan durum düzeyleri ölçüldü, oksidatif stres indeksi ve ateroskleroz indeksi formüllerle hesaplandı. Düşük dansiteli lipoprotein kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol, total kolesterol ve trigliserid değerleri hastaların anjiografi öncesi rutin olarak çalışılan kan sonuçlarından elde edildi. Yaş, hipertansiyon, diyabet, serum trigliserid, total oksidan durum ve ateroskleroz indeksi açısından gruplar arası anlamlı fark yoktu. Grup 3'te erkek cinsiyet ve statin kullanım oranı anlamlı olarak yüksek bulundu. Grup 3'ün serum düşük dansiteli lipoprotein kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein ve total kolesterol düzeyleri Grup 2'ye göre anlamlı olarak düşük bulundu. Grup 1 ile kıyaslandığında Grup 2'nin serum total antioksidan durum düzeyleri anlamlı olarak düşük bulundu, oksidatif stres indeks düzeyleri ise anlamlı olarak yüksek bulundu. Grup 3'ün serum arjinaz-1 düzeyleri Grup 1'e göre yüksek bulundu. Grup 1'de serum arjinaz-1 düzeyleri ile yaş arasında anlamlı pozitif , TAS değerleri arasında anlamlı negatif korelasyon bulundu. Sonuçlarımız, ateroskleroz şiddeti ile serum arjinaz-1 ve oksidatif stres indeksi arasında bir ilişki bulunduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the severity of coronary atherosclerosis and serum arginase-1 and oxidative stress index was investigated. In total 107 patients with coronary atherosclerosis were cathegorised into three groups according to the severity of arterial occlusion. Group 1 consists of those with less than 50% occlusion in all their vessels, Group 2 with one vessel occlusion higher than 50% and Group 3 with higher than 50% occlusion in more than one vessel. Serum arginase-1, total oxidant status, total antioxidant status levels were measured, oxidative stress index and atherosclerosis index were calculated by formulas. Low-density lipoprotein cholesterol, high-density lipoprotein cholesterol, total cholesterol and triglyceride levels were obtained from the routine results of the patients before angiography. There was no significant difference between the groups in terms of age, hypertension, diabetes, serum triglyceride, total oxidant status and atherosclerosis index. In Group 3, percentages of male gender and statin use were found to be significantly higher. Serum low-density lipoprotein cholesterol, high-density lipoprotein and total cholesterol levels of Group 3 were found to be significantly lower than Group 2. Compared to Group 1, serum total antioxidant status levels of Group 2 were significantly lower and oxidative stress index levels significantly higher. Serum arginase-1 levels of Group 3 were higher than Group 1. In Group 1, there was a significant positive correlation between serum arginase-1 levels and age, and a significant negative correlation between arginase-1 and total antioxidant status levels. In conclusion, results of this study indicate that there is a relationship between atherosclerosis severity, serum arginase-1 and oxidative stress index.