Erkek faktörü endikasyonu ile ıvf programına kabul edilen ve ıcsı uygulanan hastalarda, total motil sperm sayısının fertilizasyon oranları, embriyo kalitesi ve gebelik oranları üzerine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of total motile sperm count on fertilization rates, embryo quality and pregnancy rates in patients accepted to ivf program with the indication of male factor infertility and treated with icsi.
  1. Tez No: 803743
  2. Yazar: HALİT ÖVGEHAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR DİLBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Toplam motil sperm sayısı (TMSS), üç kritik sperm parametresinin kombinasyonudur ve sperm değerlendirmesi için yararlı bir araçtır. İntrastoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) erkek faktörlü infertilite için en başarılı tedavilerden biri olmasına rağmen; hangi semen parametrelerinin ICSI sonuçlarını etkilediğine ve ICSI sonuçları için TMSS sınıflandırmasının prognostik değerine dair kesin veriler halen yetersizdir. Bu çalışmanın amacı, erkek faktörlü infertilite nedeniyle tedaviye alınan, kadın partner normoresponder olan çiftlerde; farklı TMSS aralıklarına sahip gruplar arasında ICSI sonuçlarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2007 Eylül ve 2021 Aralık tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Kliniği'nde IVF polikliniğine erkek faktörlü infertilite nedeniyle başvuran ve ICSI uygulanan, kadın partner normoresponder olan ve ICSI uygulama günü yıkama sonrası TMSS≤ 5x10⁶ olan hasta verileri (n=293) retrospektif olarak incelendi. Hastalar TMSS değerlerine göre 1. Grup TMSS< 1x10⁶, 2.grup 1x10⁶ ≤ TMSS < 3x10⁶, 3. Grup 3x10⁶ ≤ TMSS ≤ 5x10⁶ olarak ayrıldı. Hastaların VKİ, yaş, infertilite süresi, bazal FSH, AMH, kullanılan protokol, total oosit sayısı, insemine edilen ve fertilize olmuş oosit sayısı, fertilizasyon oranı, transferi gerçekleştirilen embriyo sayısı, 2. ve 3. günde yüksek kaliteli embriyo formasyonu, blastulasyon oranı, embriyo gelişim yetersiliği ve gebelik oranları retrospektif olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada yer alan ve 1. grupta olan olguların fertilizasyon oranı ortalaması 0.42 ± 0.22, 2. grupta olanların 0.52 ± 0.25 ve 3.
Özet (Çeviri)
Objective: The total motile sperm count (TMSC) is a combination of three critical sperm parameters and is a useful tool for sperm evaluation. Although intracytoplasmic sperm injection ICSI is one of the most successful treatments for male factor infertility, definitive data on which semen parameters affect ICSI results and the prognostic value of TMSC classification for ICSI results are still insufficient. The aim of this study was to compare the ICSI results between groups with different TMSC intervals in couples whose female partner was normoresponder and treated for male factor infertility. Material and method: The data of patients who applied to the IVF clinic of the Health Sciences University Ankara Etlik Zubeyde Hanim Woman Health Research Hospital Assisted Reproductive Treatment Clinic due to male factor infertility between September 2007 and December 2021 and underwent ICSI treatment, whose female partner was normoresponder, and who had postwash TMSC≤ 5x10⁶ on the day of ICSI (n=293) were retrospectively analyzed. Patients were classified according to their TMSC values as Group 1 TMSC< 1x10⁶, Group 2 as 1x10⁶ ≤ TMSC < 3x10⁶, Group 3 as 3x10⁶ ≤ TMSC ≤ 5x10⁶. The patients' BMI, age, infertility duration, basal FSH, AMH, stimulation protocol, total oocyte count, number of inseminated and fertilized oocytes, fertilization rate, number of embryos transferred, high quality embryo formation on the 2nd and 3rd day, blastulation rate, embryo developmental arrest and pregnancy rates were compared retropectively.