Vertucci tip 2 konfigurasyona sahip mandibular molarların mezial kök kanallarında rotary ve resiprok eğe sistemlerinin oluşturduğu apikal transportasyonun mikro-bt ile incelenmesi
Micro-ct evaluation of the apical transportation in mesial root canals of mandibular first molars with vertucci type 2 using rotary and reciprocating instruments
- Tez No: 803770
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GAMZE NALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; tek foramenle sonlanan Vertucci tip 2 kanal konfigürasyonuna sahip mandibular 1. molarların mezial köklerinde devamlı rotasyon yapan eğe sistemleri ve resiprokasyon hareketle çalışan eğe sistemlerinin her iki kanalda çalışma boyunda kullanılması sonucu apikal foramende oluşabilecek transportasyonun değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Vertucci tip 2 kanal konfigürasyonuna sahip 20 adet çekilmiş mandibular 1. molar dişin mezial kökleri kullanılmıştır. Daha sonra örnekler devamlı rotasyon yapan eğe sistemi ve resiprokasyon hareketle çalışan eğe sistemiyle şekillendirilmek üzere iki gruba ayrılmıştır. Köklerin daha düz olan lingual kanalları şekillendirildikten sonra Mikro-BT ile görüntüleri alınmıştır. Daha sonra köklerin bukkal kanalları şekillendirilmiştir ve tekrardan Mikro-BT ile görüntüler alınmış ve apikal foramende dört yönde ölçümler birinci ve ikinci şekillendirmeden sonra kıyaslanmıştır. IBS SPSS V23 (Chicago, ABD) ile verilerin analizi yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile incelenmiştir. Varyansların homojenliği Levene Testi ile incelenmiştir. Bulgular: WaveOne Gold ve OneShape grupları arasında Bukkolingual yöndeki transportasyon miktarı açısından fark bulunmuştur (p=0.043). WaveOne Gold grubunda bukkolingual yöndeki transportasyon miktarının ortanca değeri 31.3 mikrometre iken OneShape grubunda 47.2 olarak elde edilmiştir. Meziodistal yöndeki transportasyon miktarı açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunamamıştır (p=0.641). Lingual yönden kaldırılan dentin miktarı ortalama değerleri WaveOne Gold ve OneShape grupları arasında farklılık göstermemiştir (p= 0,181). Bukkal yönden kaldırılan dentin miktarı ortanca değerleri WaveOne Gold ve OneShape arasında farklılık göstermemiştir (p= 1,000). Mezial yönden yapılan ölçümlerin ortalama değeri WaveOne Gold ve OneShape grupları arasında farklılık göstermemiştir (p= 0,599). Distal yönden yapılan ölçümlerin ortalama değerleri WaveOne Gold ve OneShape grupları arasında farklılık göstermemiştir (p= 0,948). WaveOne Gold grubunda dört yönde yapılan ölçümlere baktığımızda kaldırılan dentin miktarı ortanca değerleri arasında farklılık görülmüştür (p= 0,024). Lingual yöndeki ortanca değer diğer yönlerden daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to evaluate apical transportation after root canal preparation to working length in both canals with reciprocating and rotary instruments in mandibular first molars which have Vertucci type 2 canals merging at single foramen. Material and Method: İn this study 20 mandibular first molars' mesial roots having Vertucci type 2 canal configuration were used. Teeth were divided into two groups. İn the first group reciprocating file system was used, in the second group rotary file system was used . After preparation of lingual canals in both group specimens were scanned with Micro-CT. Then buccal canals in both groups were prepared. Specimens were scanned again and apical foramens were measured at four dıfferent direction and results were compared. Statistical analysis was performed with the IBS SPSS V23 (Chicago, USA). Shapiro Wilk test was used for normal distribution in groups. Homogeneity of variance was assessed with Levene test. Result: İn bukkolingual direction transportation values were statistically different between WaveOne Gold and OneShape groups (p=0.043). İn meziodistal direction tranportation values were not statistically different between groups (0.641). Removed dentin thickness values in lingual directions between groups were not statistically different (p= 0,181). Removed dentin thickness values in buccal direction between groups were not significant (p= 1,000). Dentin thickness values in mesial direction between groups were not different (p= 0,599). Dentin thickness values in distal direction between groups were not statistically different (p= 0,948). İn the WaveOne Gold group removed dentin thickness mean values were statistically different between lingual direction and other three directions (p= 0,024).