Koklear implant cerrahisi ve temporal kemik anatomisi eğitiminde sanal gerçeklik
Virtual reality in cochlear implant surgery and temporal bone anatomy education
- Tez No: 803781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN TEZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Koklear implant cerrahisi fasiyal sinir komşuluğunda yapılan hassas bir mikrocerrahi işlemdir. Kısıtlı vaka sayıları, kadavraya ulaşmakta güçlükler nedeniyle bu alanda alternatif bir eğitim ihtiyacı doğmaktadır. Sanal gerçeklik ve üç boyutlu (3D) yazıcılar kullanılarak yeni bir eğitim metodu geliştirmeyi amaçladık. Materyal-Metot: Çalışmaya dört farklı kulak burun boğaz hastalıkları kliniğinde eğitim alan, daha önce mastoidektomi ve koklear implant cerrahisi yapmamış 40 asistan hekim dahil edildi. Katılımcılar kıdemleri eşitlenerek sanal gerçeklik (VR) ve Sunu (kontrol) grubu olarak ikiye ayrıldı. VR grubuna düzenlediğimiz temporal kemik modeli ile VR üzerinden eğitim verildi. Kontrol grubuna ise aynı eğitim sunum üzerinden verilmiştir. Katılımcılara ön - son test olarak 3D yazıcıda basılan modellerde koklear implant cerrahisi yaptırıldı. Tek körlü iki hakem bu cerrahi işlemlerin videolarını“Koklear İmplant Cerrahi Değerlendirme Ölçeği (CISAT)”ve“Kurumlar Arası Mastoidektomi Değerlendirme Ölçeği (CIMAT)”kullanarak değerlendirdi. Bulgular: Ön-CIMAT puanlarında ve Ön-CISAT puanlarında gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmadı (p>.05). VR grubunun son-CIMAT ortalama skoru(s.sapma) 44,28(5) , kontrol grubunun son-CIMAT ortalama skoru(s.sapma) 38,63(6,8), olarak bulundu (p=0,015). VR grubunun son-CISAT ortalama skoru(s.sapma) 35,25(7,9) , kontrol grubunun son-CISAT ortalama skoru(s.sapma) 30,15(7,2), olarak bulundu (p=0,035).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Cochlear implant surgery is a delicate microsurgical procedure performed around the facial nerve. Due to the limited number of cases and difficulties in reaching cadavers, there is a need for an alternative training in this field. We aimed to develop a new education method using virtual reality and 3D printers. Material-Method: Forty resident surgeons who were trained in four different otolaryngology clinics, that had no experience in mastoidectomy and cochlear implant surgery were included in the study. After the seniority of the participants was equalized, they were divided into two virtual reality (VR) and presentation (control) groups. Training was given to the VR group with VR that includes the temporal bone model we reorganized. The control group was given the same training through the presentation. Cochlear implant surgery was performed on the 3D printed models as a pre-post evaluation. Two single-blind referees evaluated the videos of these surgical procedures using the Cochlear Implant Assessment Tool (CISAT) and Cross-Institutional Mastoidectomy Assessment Tool (CIMAT) scales. The data were evaluated with the JAMOVI statistical program. Findings: There was no significant difference between the groups in Pre-CIMAT scores and Pre-CISAT scores (p>.05). The post-CIMAT mean score(s.dev) of the VR group was 44.28(5), and the post-CIMAT mean score(s.dev) of the control group was 38.63(6.8), (p=0.015). The post-CISAT mean score(s.dev) of the VR group was 35.25(7.9), and the post-CISAT mean score(s.dev) of the control group was 30.15(7.2) (p=0.035).