Obezlerde kilo açısından kendini damgalama ile sağlıksız yeme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation the relationship between self weight stigma and unhealthy eating habits in obese people
- Tez No: 803784
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Obezite multifaktöriyel kronik bir hastalıktır ve birçok bireysel ve toplumsal soruna yol açabilmektedir. Bu sorunlar fiziksel olabildiği gibi psikososyal de olabilir. Kilo nedeniyle kişinin kendini damgalaması ise bu psikososyal sonuçlardan birisidir. Bu çalışmanın amacı ise, kilo nedeniyle kendini damgalama ile sağlıksız yeme alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi anlayabilmek ve hem damgalanmayı hem sağlıksız yeme alışkanlıklarını etkileyebilecek sosyodemografik verileri tespit etmektir. YÖNTEM: Kesitsel tipte olan bu çalışma 1 Nisan- 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Obezite Polikliniği ve Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniği'ne başvuran, çalışmanın dahil edilme şartlarını sağlayan obezitesi olan 127 kişi ile yapılmıştır. Katılımcılara kişisel bilgi formu, Kilo Açısından Kendini Damgalama Ölçeği ve Üç Faktörlü Beslenme Anketi doldurulmuştur BULGULAR: Katılımcıların yaş ortalaması 40,16±14,04, vücut kitle indeksi ortalaması 37,67±5,95 kg/m2'idi. Kilo Açısından Kendini Damgalama ölçeğinin total skoru ortalama 31,36±9,93, Üç Faktörlü BeslenmeAnketinin total skoru ortalama 45,97±8,04 olarak tespit edildi. Kilo açısından kendini damgalama ölçeği ile beslenme anketi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:Obesity is a multifactorial chronic disease and can cause many individual and social problems. These problems can be physical as well as psychosocial. Self-stigmatization due to weight is one of these psychosocial consequences. The aim of this study is to understand the relationship between self-stigma due to weight and unhealthy eating habits and to identify sociodemographic data that may affect both stigma and unhealthy eating habits. METHODS: This cross-sectional study was conducted with 127 people with obesity who met the inclusion conditions of the study and applied to the Health Sciences University Fatih Sultan Mehmet Education and Research Hospital Family Medicine Obesity Polyclinic and Endocrinology and Metabolism Polyclinic between April 1 and May 31, 2023. Personal information form, Self-Stigma in terms of Weight Scale and Three-Factor Eating Questionnaire were filled in by the participants. RESULTS: The mean age of the participants was 40.16±14.04, and the mean body mass index was 37.67±5.95 kg/m2. The mean total score of Self Stigma due to Weight was 31.36±9.93, and the mean total score of the Three-Factor Eating Questionnaire was 45.97±8.04. A significant relationship was found between the self-stigmatization scale and the eating questionnaire in terms of weight.