Evcil hayvan sahibi olan ve olmayan bireylerin anksiyete ve depresyon ölçek puanlarının karşılaştırılması
Comparison of anxiety and depression scale scores of pet owners and non-pet owners
  1. Tez No: 803786
  2. Yazar: ÖZGÜL ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Evcil hayvanlar aile sistemlerimizin ayrılmaz bir parçası halini almıştır. Evcil hayvan sahipliğinin anksiyete, depresyon, yalnızlık üzerine olumlu etkileri olduğunu gösteren yabancı literatürde pek çok kaynak olmasına rağmen yerli literatür bu konuda yetersizdir. Bu sebeple çalışmamızda evcil hayvan sahibi olan bireyler ile evcil hayvan sahibi olmayan bireylerin anksiyete ve depresyon ölçek puanlarını karşılaştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma kesitsel tipte olup Ocak ve Şubat 2023 tarihlerinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran evcil hayvan sahibi olan 76 birey ile evcil hayvan sahibi olmayan 161 birey ile yapılmıştır. Katılımcılar araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgiler ve evcil hayvan sahibi olma ile ilgili bilgileri içeren bir anket formu, BeckAnksiyete ve Beck Depresyon Ölçek formu ile Lexington Evcil Hayvanlara Bağlanma Ölçek formunu doldurmuştur. BULGULAR:Toplam 237 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların %67,5'i (n=160) kadındır. Katılımcıların yaşları 18 ile 72 arasında değişmekte olup, ortalama yaş 36,68±10,56 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Pets have become an integral part of our family systems. Although there are many sources in the foreign literature showing that pet ownership has positive effects on anxiety, depression and loneliness, the domestic literature is insufficient in this regard. For this reason, our study aimed to compare the anxiety and depression scale scores of individuals who have pets and individuals who do not have pets. MATERIALS AND METHODS: This cross-sectional study was conducted with 76 individuals with pets and 161 individuals without pets who applied to the Family Medicine outpatient clinic of Health Sciences University Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital in January and February 2023. Participants completed a questionnaire form prepared by the researcher including personal information and information about pet ownership, Beck Anxiety and Beck Depression Scale form and Lexington Attachment to Pets Scale form. FINDINGS: A total of 237 participants were included in the study. 67.5% (n=160) of the participants were female. The ages of the participants ranged between 18 and 72 years, with a mean age of 36.68±10.56 years.