Vücut kitle indeksi ve anksiyetenin masseter kası kalınlığına etkisinin ultrasonografi üzerinde incelenmesi
Investigation of the effects of body mass index and anxiety on masseter muscle thickness on ultrasonography
  1. Tez No: 803799
  2. Yazar: OĞUZHAN DEVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FATİH ÖZÜPEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Modern dünya düzeninin ve çalışma hayatının insanlar üzerinde birçok negatif etkisi bulunmaktadır. Obezite ve anksiyete bu negatif etkilerin başında gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütüne göre obezitede salgın boyutunda artış görülmektedir ve 2022 verilerine göre Avrupadaki insanların 2/3'ü aşırı kilolu ve obez olarak nitelendirilmektedir. Avrupa kıtasında mortalite sebeplerinin en majörü olarak görülen aşırı kilonun, her yıl 1.3 milyon kişinin ölümüne sebebiyet verdiği belirtilmektedir. Gün içi stresli bir yaşantı, zorlu çalışma koşulları gibi birçok etmenin sonucu olarak ortaya çıkan anksiyete hayatımızın bir parçası olmuştur. Anksiyetesi bulunan insanlar gün içinde farkında olarak veya olmayarak dişlerini sıkmakta ve çiğneme sistemini sürekli aktif halde tutmaktadır. Çalışmamızın amacı, anksiyetenin ve vücut kitle indeksinin masseter kasının kalınlığına etkisinin ultrasonografi cihazı kullanılarak değerlendirilmesidir. Bu çalışmamızda kontrol grubu ve 3 çalışma grubu oluşturulmuştur. Gruplardaki vücut kitle indeksi sınıflaması, DSÖ tarafından belirlenen gruplara göre yapılmıştır. Gruplar anksiyete bulunup bulunmamasına göre ve vücut kitle indeksi DSÖ sınıflamasına göre normal ve aşırı kilolu kabul edilen hastalar ile oluşturulmuştur. Hastaların sağ ve sol masseter kaslarının istirahat-kontraksiyon durumlarında ölçümleri ultrasonografi üzerinden yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF BODY MASS INDEX AND ANXIETY ON MASSETER MUSCLE THICKNESS ON ULTRASONOGRAPHY The modern world order and working life have many negative effects on people. Obesity and anxiety are among these negative effects. According to the World Health Organization, there is an increase in the epidemic size in obesity and according to 2022 data, 2/3 of the people in Europe are described as overweight and obese. It is stated that overweight, which is seen as the most important cause of mortality in the European continent, causes the death of 1.3 million people every year. Anxiety, which emerged as a result of many factors such as a stressful life during the day and difficult working conditions, has become a part of our lives. People with anxiety are clenching their teeth, tangibly or not, and keeping their chewing systems constantly active. The aim of our study is to evaluate the effects of anxiety and body mass index on the thickness of the masseter muscle using an ultrasonography device. In this study, a control group and 3 study groups were formed. Body mass index classification in the groups was made according to the groups determined by WHO. The groups were formed with patients who were considered normal and overweight according to the presence of anxiety and body mass index according to WHO classification. Measurements of the right and left masseter muscles of the patients at rest-contraction states were made using ultrasonography.