Güta-perka-kor-aracılı ultrasonik aktivasyonun kalsiyum-silikat ve rezin-bazlı patların bağlanma dayanımı ve dentintübül penetrasyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of gutta-percha cone mediated ultrasonic activation on push-out bond strength and dentin tubul penetration of calcium-silicate and resin based sealers
  1. Tez No: 803809
  2. Yazar: BARIŞ KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMRAN GÜLŞAHI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, güta-perka kon aracılı ultrasonik aktivasyonun yeni geliştirilmiş kalsiyum silikat esaslı ve rezin esaslı kök-kanal dolgu patının tek kon tekniğiyle doldurmada dentin tübül penetrasyonu ve bağlanma dayanımının incelenmesidir. Çalışmada 160 adet tek köklü insan alt premolar dişi kullanıldı. Dişlerin boyları 14mm olacak şekilde kronları kesilip dişler standart hale getirildi. Kemomekanik preparasyon %2,5 NaOCl ile ve Mtwo 40/.04 döner eğe sistemi ile yapıldı. Son yıkama işlemi için %2,5 NaOCl ve %17 EDTA kullanılıp solüsyon etkinliğini sonlandırmak için kanallar distile su ile yıkandı. Daha sonra örnekler uygulanacak teste göre rastgele önce 2 ana gruba daha sonra kullanılan patın çeşidine ve dolum tekniğine göre 4 alt gruba (n=20) ayrıldı. A grubundaki örnekler için hazırlanan kök kanal dolgu patları üretici talimatlarına göre karıştırıldı. B grubu örneklerinde ise konfokal mikroskop incelemesi için hazırlanan kök kanal dolgu patlarına %0,1 Rhodamin B boyası eklendi. Grup A1: Silikat esaslı pat Grup A2: Silikat esaslı pat / UA Grup A3: Rezin esaslı pat Grup A4: Rezin esaslı pat / UA Grup B1: Silikat esaslı pat Grup B2: Silikat esaslı pat / UA Grup B3: Rezin esaslı pat Grup B4: Rezin esaslı pat / UA Obturasyon sonrası tüm örnekler apeksten 3, 7 ve 11 mmlerden horizontal olarak kesildi. Grup A push-out testi için universal test cihazına bağlandır. Kuvveti dolgu materyallerine dikey olarak uygulamak için sırasıyla apikal, orta ve koronal bölüme karşılık gelen 3 farklı çapta (0.5-0.6-0.8) paslanmaz çelik pistonlar kullanıldı. Kanal dolum materyalinin yerinden çıkmasının meydana geldiği Newton'da (F-max) maksimum kuvvet kaydedilip her bir örnek megapaskal (MPa) cinsinden itme bağ gücü hesaplandı. Daha sonra örneklerde oluşan hatalar 40x büyütme altında incelendi. Grup B için örneklera cam slaytlara monte edilip konfokal lazer tarama mikroskobu ile 10x'te 560-600 nm dalga boyunda fotoğraflandırıldı. Kanalın tamamı tek bir görüntüde incelenemediğinde, kısmi görüntüler çekilip ardından Photoshop kullanılarak tek bir görüntü olarak birleştirildi. Toplam dentin tübül penetrasyon alanını ölçmek için dijital görüntüler ImageJ programına aktarıldıktan sonra dentin tübül penetrasyon alanı, mikrometre (mm) olarak ölçülmüş ve istatistiksel analiz için milimetre kareye (mm2) çevrildi. Elde edilen verilere göre Ah Plus ile NeoMTA Pus arasında ultrasonik aktivasyon dahil ve hariç tutulduğunda bağlanma dayanımı açısından fark görülmedi. Ah plus patı kullanılan durumda apikaldeki bağlanma dayanımı düşüklüğü dışında ultrasonik aktivasyonun bağlanma dayanımına etkisi görülmedi. İncelenen hata modlarında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. Uygulanan ultrasonik aktivasyon NeoMTA Plus patının penetrasyon alanını ve penetrasyon derinliğini arttırırken Ah Plus kök kanal dolgu patınınkini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of con-mediated ultrasonic activation on dentin tubule penetration and push-out bond strength of the newly developed calcium silicate based (NeoMTA Plus) and resin-based (AH Plus) root canal sealers. A total of 160 single-rooted human mandibular premolar teeth were used in the study. The crowns of the teeth were cut to a standardized length of 14mm. Chemomechanical preparation was performed using a rotary file system (Mtwo 40/.04) and 2.5% NaOCl irrigation. The final irrigation was performed using 2.5% NaOCl and 17% EDTA followed by flushing the canals with distilled water to terminate the solution's activity. Subsequently, the samples were randomly divided into two main groups and further divided into four subgroups (n=20) based on the type of filling material and obturation technique to be used. For group A samples, the root canal filling materials were mixed according to the manufacturer's instructions. In group B samples, 0.1% Rhodamine B dye was added to the root canal filling materials prepared for confocal microscope examination. Group A1: Silicate based paste Group A2: Silicate based paste / UA Group A3: Resin based paste Group A4: Resin based paste / UA Group B1: Silicate based paste Group B2: Silicate based paste / UA Group B3: Resin based paste Group B4: Resin based paste / UA After obturation, all samples were horizontally sectioned at 3, 7, and 11 mm from the apex. For Group A, push-out tests were performed using a universal testing machine. To apply vertical force to the filling materials, stainless steel pistons of three different diameters (0.5, 0.6, and 0.8 mm) corresponding to the apical, middle, and coronal portions, respectively, were used. The maximum force at which the displacement of the canal filling material occurred (F-max) was recorded in Newtons, and the push-out bond strength was calculated for each sample in megapascals (MPa). Subsequently, any defects or failures in the samples were examined under 40x magnification. For Group B, the samples were mounted on glass slides and imaged using a confocal laser scanning microscope at 10x magnification with a wavelength range of 560-600 nm. When the entire canal could not be examined in a single image, partial images were taken and then merged into a single image using Photoshop. The digital images were transferred to the ImageJ program to measure the total dentin tubule penetration area. The dentin tubule penetration area was measured in micrometers (μm) and converted to square millimeters (mm2) for statistical analysis. Based on the obtained data, there was no significant difference in bond strength between Ah Plus and NeoMTA Plus when considering ultrasonic activation, both with and without it. In the case of using the Ah Plus sealer, the only difference observed was a lower bond strength at the apical region, while ultrasonic activation did not significantly affect the bond strength. Statistically significant differences were not observed in the examined failure modes. The applied ultrasonic activation increased the penetration area and depth of the NeoMTA Plus sealer, while it decreased the penetration of the Ah Plus root canal filling material.