Gülyalı Türk fındığı (Corylus colurna L.)'nın yaprak ekstraktı kullanılarak sentezlenen gümüş nanopartiküllerin optimizasyonu ve antifungal aktivitesi
Optimization and antifungal activity of silver nanoparticles synthesized using the leaf extract of Gülyalı Turkish hazelnut (Corylus colurna L.)
  1. Tez No: 803808
  2. Yazar: CEYLAN GEVREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmada, indirgeyici ajan olarak Ordu ili Gülyalı ilçesinde doğal olarak yetişen Türk fındığı (Corylus colurna L.)'nın yaprak ekstraktları kullanılarak gümüş (Ag) nanopartiküller (NP'ler)'in mikrodalga destekli yeşil sentezi gerçekleştirilecektir. Gümüş nanopartiküllerin sentez sürecini etkileyen bağımsız değişkenleri optimize etmek için Yanıt Yüzeyi Metodolojisi (Response Surface Methodology, RSM) yöntemi kullanılacaktır. Optimum koşullarda sentez edilen AgNP'lerin seçilen spektral pik absorbans değerleri 200-700 nm dalga boyu aralığında çalışan UV-Vis spektrofotometre ile belirlendikten sonra, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR) kullanılarak karakterize edilecektir. Sentez edilen AgNP'lerin antifungal aktiviteleri bazı Phytophthora (P. cactorum, P. capsici, P. cinnomami, P. citrophthora, P. palmivora ve P. nicotianae) türlerine karşı in vitro testler ile değerlendirilecektir. Böylece bu çalışma sonucunda sentetik fungisitlere alternatif olarak kullanılabilecek yeşil sentezlenmiş AgNP'ler ile Phytophthora türlerine karşı daha etkin ve ekonomik bir mücadele yöntemi geliştirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The presentstudy used hazelnut [Corylus colurna (L.)] leaf extract as a reducing and coating agent to create silver nanoparticles (AgNPs). The Face-Centered Central Composite Designof Response Surface Methodology was used to investigate the combined effect of three different synthesis variables in order to obtain the maximum amount of AgNPs produced. Optimal AgNP production was achieved within the investigated range when the AgNO3 concentration, plant leaf extract/AgNO3 ratio, and time were 5 mM, 0.1, and 90 seconds, respectively. The UV–Vis, FT–IR, and TEM analysis were utilized to characterize the synthesized AgNPs. In addition, in vitro experiments revealed that the EC50 values of synthesized AgNPs for six Phytophthora species (P. cactorum, P. capsici, P. cinnamomi, P.citrophthora, P. nicotianae and P. palmivora) varied between 118.68 and 292.56 µg ml-1. On the other hand, MIC values for all fungi were above 340 µg ml-1. The results study indicate that AgNPs synthesized with hazelnut leaf extract should be further investigated for use in the control of Phytophthora diseases.