Examination of change management strategies and applications for Covid 19 pandemic in the aviation industry
Havacılık sektöründe Covid 19 pandemisine yönelik değişim yönetimi stratejileri ve uygulamalarının incelenmesi
  1. Tez No: 803822
  2. Yazar: MİSAGH HAJI AMIRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM RODOPLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde iş ortamları, rekabetin içinde başarılı olmak için sürekli olarak değişmelidir. Koronavirüs'ün yayılmasıyla birlikte, organizasyonlar ürün/hizmetlerini temelden yeniden düşünmektedir. Ancak, kurumsal değişim konusunda korkunç bir başarısızlık oranı olan %70 vardır. Kurumsal değişim, dirençli çalışanlar, yetersiz kaynaklar, iletişim boşlukları ve yetersiz liderlik gibi çeşitli engeller ve engellerle karşılaşabilen karmaşık ve zorlu bir süreçtir. Yanlış değişim stratejisi seçmek, organizasyonun performansı, kültürü ve genel başarısı üzerinde olumsuz bir etkiye yol açabilir. Bu nedenle, doğru değişim yönetimi stratejisi seçmek organizasyonlar için hayati önem taşımaktadır. Havacılık endüstrisi sıkı protokoller ve standartlar altında çalışan yüksek düzenlenmiş ve güvenlik açısından kritik bir endüstridir. Bu nedenle, hatta küçük değişiklikler bile endüstrinin güvenliği, güvenliği ve işlemleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca, havacılık endüstrisi, havayolları, havaalanları, hava trafik kontrolü ve düzenleyici otoriteler de dahil olmak üzere çeşitli paydaşları içermekte ve karar verme süreci karmaşık ve zaman alıcı hale getirmektedir. Bu tez, COVID-19 pandemisi sırasında havacılık endüstrisinde benimsenen en uygun değişim yönetimi stratejisini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu hedefe ulaşmak için, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), Havalimanı Konseyi Uluslararası (ACI), Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) gibi birkaç önemli organizasyon tarafından yayınlanan ilgili veriler üzerinde keşifsel bir çalışma yapıldı. El kitabı belgeleri, protokoller, yönergeler, hazırlık planları ve öneriler biçiminde toplanan veriler her organizasyon için kategorize edildi ve analiz edildi. Ayrıca, pandemi sırasında havaalanı ve havayolu endüstrileri için benimsenen stratejiler ve uygulamalar tartışıldı. Değişim yönetimi konusunda toplanan veriler ve literatüre göre havacılık sektörü için en uygun değişim yönetimi modelinin AKDAR modeli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, havacılık endüstrisinde uygun ve başarılı bir değişime ulaşmak için PDCA yaklaşımı ve diğer yardımcı yönetim araçları tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Nowadays, business environments must constantly change in order to succeed in the competition. With the spread of the Coronavirus, organizations are fundamentally rethinking their products/services. However, when it comes to organizational change, there is a horrific failure rate of 70%. Organizational change is a complex and challenging process that can encounter various barriers and obstacles, such as resistance from employees, lack of resources, communication gaps and inadequate leadership. Choosing the wrong change strategy can lead to a negative impact on the organization's performance, culture, and overall success. That is why selecting the right change management strategy is crucial for organizations. The aviation industry is a highly regulated and safety-critical industry that operates under strict protocols and standards. Thus, any change, even minor ones, can significantly impact the industry's safety, security, and operations. Furthermore, the aviation industry involves various stakeholders, including airlines, airports, air traffic control, and regulatory authorities, making the decision-making process complex and time-consuming. This thesis aims to discover the most suitable change management strategy that was adopted during the COVID-19 pandemic in the aviation industry. In order to accomplish this goal, an exploratory study was conducted on relevant data published by several prominent organizations, including World Health Organization (WHO), International Civil Aviation Organization (ICAO), Airport Council International (ACI), International Air Transportation Association (IATA), the European Union Aviation Safety Agency (EASA), and the European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC). The collected data in the forms of handbook documents, protocols, guidelines, preparedness plans, and suggestions were categorized and analyzed for each organization. Moreover, adopted strategies and practices were discussed during the pandemic for the airport and airline industries. According to collected data and literature on the topic of change management, the most appropriate change management model for the aviation industry is found to be the AKDAR model. Moreover, the PDCA approach and other helpful management tools for achieving a suitable and successful change in the aviation industry were discussed.