Acil serviste düzenlenen adli raporlara eğitimin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of education on forensic reports prepared at the emergency service
  1. Tez No: 803824
  2. Yazar: ASMİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VASFİYE DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Adli raporlar; acil klinik pratiğinde sık tutulan, eksik veya kusurlu yazılmış olmasının muayene edilen şahsı veya sanığı mağdur edebildiği önemli raporlardır. Bu tez çalışması ile amacımız Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında görevli asistan hekimlere adli rapor yazımına dair eğitim vererek eğitim öncesi ve sonrası tutulan adli raporların incelenerek karşılaştırılmak ve bu eğitimin adli raporlara etkisinin değerlendirilmektir. Yöntem: Bu çalışma kesitsel tarzda planlamıştır. Çalışma kapsamında acil servis hekimlerine adli rapor yazımına dair eğitimi verilmiş, eğitimden önce ve sonraki 3 aylık dönemde tutulmuş adli raporlar retrospektif incelenmiştir. Adli raporlar düzenlenme usullerine uygunluklarına göre değerlendirilmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizi eşleştirilmiş T testi, One-way Anova, McNemar, McNemar Bowker ve ki-kare testi kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada eğitim öncesi 250 eğitim sonrası 250 olmak üzere 500 rapor incelenmiştir. Eğitim öncesi ve sonrası raporların puanları 7,85'ten 8,74'e yükselmiştir. Eğitim sonrasında geçici rapor oranı %94,4'ten %69,6'a; yaralanmanın hayatı tehdit (HT) etmesinin belirtilme durumu %100'den 93,2'e; müdahale (BTM) ile giderilebilme durumunun belirtilmesi %99,6'dan 94,8'e düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Objectives: Forensic reports are important reports that are frequently kept in emergency clinical practice, where incomplete or defective reports may victimize the examined person or the accused. The aim of this thesis is to give education on forensic report writing to residents working in Dicle University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine and to compare the forensic reports written before and after the education and to evaluate the effect of this education on forensic reports. Method: This study was planned in a cross-sectional style. Within the scope of the study, emergency physicians were educated on forensic report writing and forensic reports written before and 3 months after the education were retrospectively analyzed. Forensic reports were evaluated according to their compliance with the procedures. Statistical analysis of the study was performed using paired T-test, One-way Anova, McNemar, McNemar Bowker and chi-square test. Results: In the study, 500 reports were analyzed, 250 before and 250 after the training. The scores of the reports before and after the education increased from 7.85 to 8.74. After the education, the rate of temporary reports decreased from 94.4% to 69.6%; the indication of the life-threatening status of the injury decreased from 100% to 93.2%; and the indication of the situation that can be resolved with simple medical intervention decreased from 99.6% to 94.8%.