Hac Sûresi'nin (1-48. âyetler) meânî ilmi açısından tahlili
Analysis Of Surah al-Hajj (Verses 1-48) in terms of meânî science
  1. Tez No: 803841
  2. Yazar: İBRAHİM ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ULUGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Kurân-ı Kerîm, Arap toplumunun kendi dillerine edebî açıdan hâkim oldukları bir dönemde yine kendi dilleriyle nâzil olmuş ilahî bir kelâmdır. Belâgat sahasında ün yapmış olan bu toplumun, Kurân-ı Kerîm karşısında bir benzerini getirmekten aciz kalmaları, âyet-i kerîmelerin ahengine hayran olmaları ve bu kelâmın bir insan sözü olamayacağını itiraf etmeleri, bir hidayet kitabı olan Kur'ân'ın üslûp, mana ve edebiyat açısından incelenmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışmada Kurân-ı Kerîm'in bir bölümü olan Hac Sûresi, belâgat ilminin üç ana bölümünden birisini oluşturan meânî ilmi açısından incelenecektir. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, yöntemi, kapsam ve sınırları hakında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde belâgat ilminin genel çerçevesi, tarihçesi, üç alt disiplininden ikisi olan beyân ve bedî' ilmine kısaca, konunun daha iyi anlaşılabilmesi için meânî ilmine ise biraz detaylıca yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Hac Sûresi'nin âyetleri öncelikle gruplar halinde kısaca açıklanmıştır. Daha sonra meânî ilminin konuları âyetler üzerinde tespit edilerek, üslûptaki maksat ve hikmetler ön plana çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Quran was a divine word that was revealed in their own language at a time when the Arab society had literary dominance of their own language. The fact that this society, which has a reputation in the field of rhetoric, was incapable of producing a similar one before the Quran, admiring the harmony of the verses and confessing that this word cannot be a human word, led to the examination of the Quran, which is a guide book, in terms of its meaning, meaning and literature, made it mandatory. In this study, the chapter of Hajj, which is a part of the Quran, will be examined in terms of the science of meaning, which is one of the three main parts of the science of rhetoric. The study consists of an introduction and two parts. In the introduction part, information is given about the subject, purpose, method, scope and limits of the research. In the first chapter, the general framework of the science of rhetoric, its history, two of its three sub-disciplines, the science of beyân and bedi', are given briefly, and a little detail is given to the science of meaning in order to better understand the subject. In the second part, the verses of the Hajj Surah are briefly explained in groups. Later, the subjects of the meaning sign were determined on the verses, and the purpose and wisdom in the style were brought to the fore.