Seyahat acentaları web site tasarımlarının kişilerin satın alma kararına etkisi
The effect of travel agencies website designs on people's purchase decision
- Tez No: 803843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK DÜLGER ALTINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Turizm sektöründe yardımcı kurumlardan biri olan seyahat acentaları turizm pazarlaması ve aracı hizmetler kapsamında sektörde büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışma kapsamında seyahat acentalarının web site tasarımlarının kişilerin satın alma kararına etkisi incelenmiştir. Araştırmada basit rastlantısal yöntem ile 3 bölümden oluşan anket formu hazırlanmıştır. Anket, online tatil rezervasyonu yapma potansiyeline sahip 515 kişiye uygulanmıştır. Araştırma bulgularının değerlendirilmesi kapsamında katılımcıların demografik özellikleri ele alınarak web tasarımının satın alma kararı çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmada test tekniklerinden tanımlayıcı istatistik testi, Kikare testi, T testi, Korelasyon ve Regresyon testi ve tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Çalışmada katılımcı profilini ortaya koymak üzere tanımlayıcı istatistik testi, belirlenen kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi görmek için Kikare testi, katılımcıların demografik özellikle ile web site tasarımlarına bakış açıları ve web site kullanım kolaylığı arasındaki ilişkiyi bulmak için tek yönlü ANOVA testi, katılımcıların cinsiyetleri ile seyahat acentalarının web site tasarım özelliklerine bakış açıları arasındaki ilişkiyi belirlemek için T testi ve web site tasarım ve satın alma niyeti ölçeklerinin birbirlerini etkileme düzeylerini ölçmek için ise Korelasyon ve Regresyon testi uygulanmıştır. Elde edilen araştırma bulguları incelenerek değerlendirmeleri yapılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmayla turizm sektörüne seyahat acentaları web site tasarımlarının satın alma karına etkisinin olduğu sonucuyla katkı sağlayacağı ve benzer bir çalışmanın bulunmaması sebebiyle literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Travel agents which are one of the subsidiary in tourism industry has a great importance within the context of tourism marketing and intermediary services. As a part of this study, people's purchasing decision of the website designs of travel agents to the dividend is analysed. In the study, a survey form was prepared consisting of three parts with random process. The survey was applied to 515 people who has a potential of online holiday reservation. In the context of evatuating the study findings, the demographical features were discussed and analysed in accordance with the purchasing decision of websites. In the study, decriptive statistics test, Kikare Test, T test, Corelation and Regration Test and Simplex ANOVA Test are used. In order to reveal the participant profile in the study, Descriptive Statistic Test; to see the relation between the defined categoric variable, Kikare Test; in order to find the relation between the demographic features of participants and their wiev points to the website designs and the convenience of the websites, Simplex ANOVA Test ; to determine the correlation between the genders of participants and their viewpoints to the website design features, T Test; and to evaluate the levels of influence to each other of website design and purchasing intent scales Corelation and Regration Tests were used. Obtained study findings were examined and evaluated. In conclusion, it is assumed that the web site designs of travel agents affects purchasing dividend and as there is no similar study like this, this study will have contribution to the literature.