Nazogastrik tüp kaynaklı basınç yaralanmalarının önlenmesinde kanıt temelli deri bakımı ve hidrokolloid örtünün etkisi: randomize kontrollü çalışma
Effect of evidence-based skin care and hydrocolloid dressing in the prevention of nasogastric-related pressure injury: A randomized controlled trial
- Tez No: 803846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL YÜKSEL, PROF. DR. ALPER YOSUNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Nazogastik tüp (NG) kaynaklı basınç yaralanmaları, NG tüpün oluşturduğu basıncın etkisiyle burun mukozasında, burun derisinde ve/veya deri altı dokuda veya tüp tespit materyali altında gelişen lokalize doku hasarıdır. Bu araştırmada, kritik hastalarda NG tüp kaynaklı basınç yaralanmalarını önlemede kanıt temelli deri bakımı ve hidrokolloid örtünün etkisini belirlemek amaçlandı. Prospektif paralel, üç kollu (hidrokolloid, kanıt temelli deri bakımı, kontrol) randomize kontrollü tipteki bu araştırma, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde (YBÜ) gerçekleştirildi. Araştırma kapsamına, Eylül 2020-Haziran 2022 tarihleri arasında YBÜ'ne kabul edilen, NG tüp takılan, 18 yaş üzeri 102 hasta dahil edildi. Randomizasyonla her bir kola 34 hasta atandı. Veri toplayan araştırmacı ve hastalar grup atamasına körlendi. Araştırma öncesi etik kurul ve kurum izinleri alındı. Hidrokolloid örtü kolundaki hastaların burun mukozasına ve burun kanadına NG tüp takıldıktan sonra yarı saydam hidrokolloid örtü uygulandı ve tüp bu örtü ile tespit edildi. Sonra günde bir kez hidrokolloid pansuman çıkarılarak alttaki cilt ve mukoza değerlendirildi, burun derisi ve çevre deri temizlendi, kurulandı ve yeni hidrokolloid örtü uygulandı. Deri bakım kolundaki hastalara rehberlerde yer alan kanıt temelli deri bakım girişimleri günde iki kez uygulandı. Veri analizinde, tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare testleri, Bağımsız Örneklem t testi, Mann-Whitney U testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal-Wallis testi ve regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Nasogastric (NG) tube-related pressure injuries are local tissue damage to the nasal mucosa, nasal skin, and/or subcutaneous tissue or under the tube fixation material due to pressure generated by the NG tube. The aim of this study was to determine the effect of evidence-based skin care and hydrocolloid dressing in preventing NG tube-related pressure injuries in critically ill patients. This prospective parallel, three-arm (hydrocolloid, evidence-based skin care, control) randomized controlled trial was conducted in the Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit (ICU) of Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital. The study included 102 patients over the age of 18 years who were admitted to the ICU between September 2020 and June 2022 and underwent NG tube placement. 34 patients were assigned to each arm by randomization. Data collecting researcher and patients were blinded to group assignment. Ethics committee and institutional permissions were obtained before the study. After the NG tube was inserted a translucent hydrocolloid dressing was applied into the nasal mucosa and nasal wing of the patients in the hydrocolloid dressing arm and the tube was fixed with this dressing. Then, once a day, the hydrocolloid dressing was removed to assess the underlying skin and mucosa, the nasal skin and surrounding skin were cleaned, dried, and a new hydrocolloid dressing was applied. In the skin care arm, evidence-based skin care interventions included in the guidelines were applied twice daily. Descriptive statistics, Chi-Square tests, Independent Sample t test, Mann-Whitney U test, One-Way Analysis of Variance, Kruskal-Wallis test and regression analysis were used in data analysis.