Kuzeydoğu Marmara Bölgesi'nde konteyner yük talep tahmini ve yönetimi
Container load demand forecast and management in the North East Marmara Region
- Tez No: 803847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünya lojistik sektörünün önemli bir parçası olan deniz taşımacılığının bel kemiği limanlarda, liman operasyonlarının sürdürülebilirliği, liman trafiğinin düzeni, güvenlik sorununun yaşanmaması, doğal ve mali kaynakların verimli kullanılması ve arz-talep uyumunun sağlanabilmesi için talep tahmini her geçen gün önem kazanmaktadır. Çalışmadaki amaç, konteyner talebine etki eden GSYİH, nüfus, ithalat ve ihracat verilerini ele alarak, gelecek yıllarda oluşacak konteyner talep tahmininin yapılması olup, elde edilen talep sonuçlarına göre sektörün önlem ve iyileştirmeleri yapması yönünde yol göstermektir. Birden çok talep tahmin yöntemine başvurularak, alternatif sonuçların karşılaştırılmasını sağlayan çalışma, panel veri analizi içermesi nedeni ile değişkenlerin etkisinin yanında zaman serisi kavramının da çalışmaya entegre olmasına imkan sağlamaktadır. Yapılan analizler sonucunda, yük talep ve konteyner bağımlı değişkenleri üzerinde GSYİH değişkenin pozitif yönlü, nüfus ve ihracatın ithalatı karşılama oranının negatif yönlü etkisi olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda gelecekte beklenen talebi ortaya çıkarmayı hedefleyen çalışmada, hinterland dahilinde denize kıyısı bulunan ve konteyner limanına sahip olan İstanbul ve Kocaeli limanlarında elleçlenen yük miktarının artacağı tespit edilirken, bölgede bulunan liman işletmelerinin bu rakamları göz önünde bulundurarak talebi karşılayacak adımları atması gerektiği belirlenmiştir. Türkiye deniz taşımacılığı için önemli limanları barındıran Kuzeydoğu Marmara hinterlandı için yapılan tez çalışmasında uygulanan analizler sonucunda, elleçlenen yük miktarının artarak devam edeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In ports, which are the backbone of maritime transport, which is an important part of the world logistics sector, demand forecasting gains importance day by day in order to ensure the sustainability of port operations, the order of port traffic, the avoidance of security problems, the efficient use of natural and financial resources, and the supply-demand harmony. In the first stage of this thesis, the variables that have an effect on the total load demand and container amount of the provinces that handle cargo in Marmara were determined and the effect levels of the variables were determined. In the second stage, the total demand that will occur in the provinces and the Northeast Marmara hinterland has been estimated. As a result of the analysis, it was determined that the GDP variable had a positive effect on the cargo demand and container dependent variables, and the population and the import coverage ratio of the exports had a negative effect. At the same time, in the study, which aims to reveal the expected demand in the future, it was determined that the amount of cargo handled in Istanbul and Kocaeli ports, which have a coast to the sea and have container ports in the hinterland, will increase, while it has been determined that the port operators in the region should take steps to meet the demand by considering these figures. As a result of the analyzes applied in the thesis study for the Northeast Marmara hinterland, which hosts important ports for maritime transport in Turkey, it was concluded that the amount of cargo handled will continue to increase.