Türkiye'deki yabancı medya kuruluşlarının kamu diplomasisindeki yeri ve önemi
The place and importance of foreign media organizations in Turkey at public diplomacy
- Tez No: 803850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİKE ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Günümüzde global sistem, giderek karmaşıklaşan ve hızla değişen dış politikada yaratıcı ve iş birlikçi stratejiler belirlemeyi zorunlu kılan bir süreç yaşamaktadır. Diplomasi, devletler arası ilişkiler kurmak ve yönetmek; kamu diplomasisi ise yabancı halklarla iletişime geçmek, etkileşim kurmak ve köklü iş birlikleri geliştirmek için kullanılmaktadır. Yumuşak gücün bir parçası olan kamu diplomasisi, farklı ülke halklarına ulşarak onların algısını değiştirmek, onları yönlendirmek amacıyla kurgulanmış bir stratejik iletişim planıdır. Yabancı halklarda olumlu izlenim oluşturulması, ortak çıkarlarda buluşulması, diyalog ve müzakere ortamının yaratılması kamu diplomasisinin amaçlarındandır. Kamu diplomasisi, gelişen teknolojiden de yararlanarak medyayı kullanmakta ve medyanın gücünden yararlanmaktadır. Halka seslenmek, halka mesaj iletmek ve halkla etkileşim kurmak için medya, kamu diplomasisi için çok önemlidir. Geniş kitlelere ulaşma ve kitleleri yönlendirebilme gücüne sahip olan medya araçlarındaki hız ve kapasite artışı medya araçlarının etkisini ve kullanımını daha da yaygınlaştırmış, önemini artırmıştır. Kamu diplomasisinde önemli bir yere sahip olan medyanın birçok ülke için uluslararası bir yapıda olması ve ülkelerin medya yatırımları kamu diplomasisi ile medyayı bir bütün haline getirmiştir. Bu çalışmada, kamu diplomasisinde medyanın yeri ve önemini saptamak için Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı medya kuruluşlarından BBC Türkçe, CRI Türk, DW Türkçe, Euronews, IRNA, SANA, Sputnik ve VOA'nın internet sitelerindeki 1 Ocak 2021 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasındaki Orta Doğu haberleri Van Dijk'ın eleştirel söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. BBC Türkçe, CRI Türk, DW Türkçe, Euronews, Sputnik ve VOA'nın kamu diplomasisine uygun içerikler ürettiği, IRNA ve SANA'nın haber söylemlerinde propaganda unsurları barındırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today global system is living a process that is getting complex, changing rapidly and necessitating creative and cooperative strategies in foreign politics. Diplomacy is used in the establishment and management of interstate relations, while public diplomacy is used to communicate, interact and develop deep-rooted cooperation with foreign publics. Public diplomacy, which is a part of soft power, is a strategic communication plan designed to reach the peoples of different countries, change their perception and direct them. Creating a positive impression among foreign peoples, meeting common interests, creating an environment for dialogue and negotiation are among the aims of public diplomacy. Public diplomacy uses the media by making use of the developing technology and benefits from the power of the media. Media is very important for public diplomacy in order to address the public, convey messages to the public and interact with the public. The increase in the speed and capacity of the media, which has the power to reach and direct the masses, has made the influence and use of media tools more widespread and increased their importance. The fact that the media, which has an important place in public diplomacy, has an international structure for many countries and the media investments of the countries have made public diplomacy and the media a whole. In this study, in order to determine the place and importance of the media in public diplomacy, the Middle East news between the dates of January 1, 2021 and June 30, 2021 on the websites of BBC Türkçe, CRI Türk, DW Türkçe, Euronews, IRNA, SANA, Sputnik and VOA, which are foreign media organizations operating in Turkey, were analyzed by discourse analysis method. It has been seen that BBC Turkish, CRI Turk, DW Turkish, Euronews, Sputnik and VOA produce content suitable for public diplomacy, while IRNA and SANA contain propaganda elements in their news discourses.