Jerzy Grotowski'nin fiziksel eylemleri ve Türk tiyatrosuna etkisi
Jerzy grotowski's physical actions and the influence of the Turkish theater
  1. Tez No: 507562
  2. Yazar: MURAT USTA
  3. Danışmanlar: PROF. ALEV MERAL TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, tiyatro sanatının önemli yönetmenlerinden Jerzy Grotowski'nin fiziksel eylemleri ve yöntemiyle birlikte Türk tiyatrosuna olan etkisi incelenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde, Grotowski'yi daha iyi anlayabilmek açısından Polonya Tiyatrosu'ndan kısaca bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Fiziksel Eylemleri anlamak için öncelikle Jerzy Grotowski'nin yaşam öyküsü ve tiyatro anlayışı irdelenerek bir oyunu sahneleme üslubu ortaya konulmuştur. Ayrıca, Jerzy Grotowski'nin etkilendiği sanatçılar arasında önemli bir konumu olan Stanislavski ve tiyatro anlayışından bahsedilmiştir. İkinci bölümün devamında J. Grotowski'nin kendi kurduğu Tiyatro Laboratuvarı ve Yoksul Tiyatro ve Bütünsel Edim ile ilgili detaylı bir araştırma yapılmıştır. Tezin son bölümünde, Grotowski'nin Fiziksel Eylemlerinin Türk Tiyatrosu üzerine etkisi ile ilgili bir inceleme yapılmış, Fiziksel Eylemler hakkında yazılan bilimsel araştırmalara başvurarak bilimsel bakış açısıyla Fiziksel Eylemlerin Türk tiyatrosuna etkisi irdelenip, çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the influence of Jerzy Grotowski, one of the important directors of theater art, on the Turkish theater with its physical actions and methods were examined. In the first part of our work, the Polish Theater was briefly mentioned in order to better understand Grotowski. In the second part of the work, in order to understand Physical Actions, Jerzy Grotowski's life story and understanding of the theater were examined and a style of staging a play was put forward. He also talked about Stanislawski and his theater understanding, an important position among artists influenced by Jerzy Grotowski. In the second episode, a detailed research was carried out on J. Grotowski's own Theatrical Laboratory and Poor Theater and Holistic Editing. In the last part of the thesis, an examination of the effect of Grotowski's Physical Actions on the Turkish Theater was made , applying scientific researches on physical actions, the effect of physical actions on Turkish theater was examined and analyzed in terms of scientific view.