İnsan radius kemiğinin farklı medikal programlarla oluşturulan üç boyutlu modellerinin geometrik olarak karşılaştırılması
Geometrical comparison of three dimensional models of the human radius bone created with different medical programs
- Tez No: 803893
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR VERİM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, medikal sektörde kullanılan ve dokuların üç boyutlu (3B) olarak oluşturulmasını sağlayan üç farklı programdan elde edilen insan Radius kemiğine ait veriler hem kendi aralarında ve hem de referans yöntemiyle oluşturulan veriler ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Referans yöntemi tersine mühendislik yönteminde kullanılan cihazlardan birisi olan 3B lazer tarayıcı olarak belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan medikal programlar Mimics, 3D Slicer ve 3D Doctor olarak seçilmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen istatistik analizde dört grubun kendi aralarındaki karşılaştırmaları Kruskal Wallis testi ile grupların ikili karşılaştırmalar ise Mann Withney U testi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the data of the human Radius bone obtained from three different programs used in the medical sector and enabling the creation of tissues in three dimensions (3D), were compared statistically with both each other and the data created by the reference method. The reference method was determined as a 3D laser scanner, which is one of the devices used in the reverse engineering method. The medical programs used in the study were selected as Mimics, 3D Slicer and 3D Doctor. In the statistical analysis performed in the study, the comparisons between the four groups were made with the Kruskal Wallis test, and the pairwise comparisons of the groups were made with the Mann Withney U test.