Afyonkarahisar yöresinde yetiştirilen çiftlik kazlarından elde edilen kaz etinden üretilen kurutulmuş sebze ilaveli köfte formülasyonlarının bazı kalite parametrelerinin araştırılması
Investigation of some quality parameters of the dried vegetable added meatball formulations produced from goose meat obtained from farm geese grown in Afyonkarahisar region
  1. Tez No: 803894
  2. Yazar: SEVAL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, kaz göğüs ve but etinden elde edilmiş sebze tozu ilaveli köftelerin çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Deneyde sebze tozu ilavesi yerine galeta unu katılmış bir kontrol grubu ve sebze tozu olarak da pırasa ve patlıcan tozu %3 ve %6 oranlarında kullanılmıştır. Köfteler 150, 180 ve 230ºC olmak üzere 3 farklı sıcaklıkta pişirilmiştir. Denemeler rasgele deneme deseninde 3 paralel olacak şekilde düzenlenmiştir. Kalite unsurlarının belirlenmesi amacıyla elde edilen ürünlerin hacim değişimi, pişirme kaybı, pişirme verimi, TPA, renk, ΔE, BI, dijital görüntü, pH, nem, nem tutma, TBARS, yağ tutma ve duyusal analizleri yapılmıştır. Kaz etinden yapılmış köfteden elde edilen kimyasal ve duyusal bulguların literatüre ve bu gastronomik yerel ürün çeşidinin sektöre kazandırılması amaçlanmıştır. Sonuç olarak bu ürünlerin bazı oranlarda kullanımıyla piyasaya sürülebilir, tüketiciler tarafından kabul görebilecek ve özellikleri geliştirilmiş bir ürün olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, various physical and chemical properties of meatballs obtained from goose breast and leg meat with the addition of vegetable powder were investigated. In the experiment, instead of adding vegetable powder, a control group in which breadcrumbs were added, and leek and eggplant powder were used as vegetable powder at the rates of 3% and 6%. Meatballs were cooked at 3 different temperatures, 150, 180 and 230 ºC. The trials were arranged in a random trial design with 3 parallels. In order to determine the quality elements, volume change, cooking loss, cooking efficiency, TPA, color, ΔE, BI, digital image, pH, moisture, moisture retention, TBARS, fat retention and sensory analyzes of the obtained products were made. It is aimed to bring the chemical and sensory findings obtained from meatballs made from goose meat to the literature and this gastronomic local product variety to the sector. As a result, it is thought that these products can be put on the market with some use, can be accepted by consumers and have improved features.