Modernleşme dinamikleri üzerinden Mao dönemi Çin dış politikasının eleştirel yaklaşım üzerinden analizi
A critical approach analysis of Mao's era Chinese foreign policy through modernization dynamics
  1. Tez No: 803895
  2. Yazar: FATİH BEYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tezin amacı, modernleşme dinamikleri perspektifinde Mao dönemi Çin dış politikasının eleştirel analizini yapmaktır. 1949 öncesi Çin mirasını devralan Çin Halk cumhuriyeti, Mao döneminde birtakım modernleşme girişimleri ile Çin'i kalkındırmak istemiştir. Çin'in modernleşme deneyiminin dış politika üzerindeki etkileri bu tezin araştırma konusudur. Mao döneminde Çin, modernleşme kapsamındaki uygulamaları hayata geçirmede başarısız olması nedeniyle uluslararası siyasette dominant bir güç olamamıştır düşüncesi tezin hipotezini oluşturmuştur. Tez, yukarıda ifade edilen hipotezin doğruluğunu sınamak amacıyla dört temel araştırma sorusuna verilen yanıtlar üzerine inşa edilmiştir. Mao döneminde Çin dış politikası, Çin'deki modernleşme kapsamındaki gelişmelerden etkilenmiş midir? Mao döneminde Çin'in küresel siyasetin başat bir aktörü olamaması durumu ile Çin'in modernleşme kapsamındaki uygulamaları arasında negatif eksenli bir ilişki var mıdır? Mao'nun düşünceleri ve söylemleri, Çin'in modernleşmesi ve uluslararası politikası üzerinde etkili olmuş mudur? Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından evvel Çin'de yaşanan gelişmeler ve Çin Halk Cumhuriyeti'ne kalan siyasal ve sosyolojik miras Çin'in modernleşmesi ve dış politikası üzerinde etkili olmuş mudur? Bu araştırma sorulara aranan cevaplar tezin genel çerçevesini oluşturmuştur. Mao dönemi Çin'in dünya siyasetindeki gücü ve etkisi ile Çin'in modernleşme deneyimi arasındaki bağlantıya odaklanması nedeniyle tez özgün bir içeriğe sahip olmuştur. Mao döneminde öne çıkan başlıca dış politika konuları eleştirel teori perspektifinden analiz edilmiştir. Modernleşme kuramının öne çıkardığı varsayımlardan yararlanılarak Çin'in iç dinamiklerinin dış siyasetini nasıl etkilediği analiz edilmiştir. Tez nitel araştırma yöntemi ile oluşturulmuştur. İlgili döneme dair resmi sayısal verilere ulaşma noktasındaki engeller nedeniyle nicel verilerin tezde işlenmesi noktasında bir kısıtlılık ile karşılaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to make a critical analysis of Chinese foreign policy in the Mao era in the perspective of modernization dynamics. The People's Republic of China, which took over the legacy of China before 1949, wanted to develop China with some modernization initiatives during the Mao period. The effects of China's modernization experience on foreign policy is the research topic of this thesis. The hypothesis of the thesis was that China could not be a dominant power in international politics due to its failure to implement the practices within the scope of modernization during the Mao period. The thesis is built on the answers to four basic research questions in order to test the accuracy of the above-mentioned hypothesis. Has Chinese foreign policy in Mao's period been affected by the developments within the scope of modernization in China? Is there a negative relationship between China's inability to be a dominant actor in global politics during the Mao era and China's practices within the scope of modernization? Have Mao's thoughts and discourses had an impact on China's modernization and international policy? Have the developments in China before the establishment of the People's Republic of China and the political and sociological legacy left to the People's Republic of China have had an impact on China's modernization and foreign policy? The answers to these research questions formed the general framework of the thesis. The thesis has a unique content because it focuses on the connection between China's power and influence in world politics during the Mao era and China's modernization experience. The main foreign policy issues that came to the fore in Mao's period were analyzed from the perspective of critical theory. Using the assumptions put forward by the modernization theory, it has been analyzed how China's internal dynamics affect its foreign policy. The thesis was created with the qualitative research method. A limitation has been encountered in the processing of quantitative data in the thesis due to the obstacles in reaching the official numerical data of the relevant period.