Lobatto-Chebyshev Yönteminin iki çatlak içeren bir elastisite problemine uygulaması
An application of Lobatto-Chebyshev Method on an elasticity problem with two cracks
  1. Tez No: 803904
  2. Yazar: SABAHAT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKEM TURHAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında homojen olmayan bir ortamda iki çatlak içeren bir elastisite problemi ele alınmıştır. Problem elastisite teorisinin temel denklemleri, problemin sınır koşulları, Airy gerilme fonksiyonunun Fourier dönüşüm tekniği kullanılarak bir singüler integral denklem sistemine indirgenmiştir. Elde edilen singüler integral denklem sistemi Gauss-Chebyshev ve Lobatto-Chebyshev yardımıyla çözülmüştür. Böylece çatlak uçlarındaki normalize edilmiş gerilme şiddet faktörleri (GŞF) farklı yükleme şartları altında belirlenmiştir. Sonuçlar ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an elasticity problem with two cracks in an nonhomogeneous medium is considered. The problem is reduced to a system of singular integral equations with the help of the basic equations of the elasticity theory, boundary conditions of the problem and Fourier transform of Airy stress function. The reduced system of singular integral equations is solved by Gauss-Chebyshev method and Lobatto-Chebyshev method. Normalized stress intensity factors (SIFs) are determined under different loading conditions. The numerical results are analyzed in detailed.