VDI 2225 yöntemi ile hidrolik ve elektrikli asansörlerin teknik ve ekonomik olarak karşılaştırılması
Technical and Economic Comparison of Hydraulic and Traction Elevators with VDI 2225 Method
- Tez No: 803903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR OKTAY AZELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sistematik konstrüksiyon; ürün tasarım süreçlerine nasıl metodik olarak yaklaşım sergilenmesi gerektiğini belirtmektedir ve özellikle şekillendirme tasarımdan önce en uygun konsept tasarımın belirlenmesini hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda sistematik konstrüksiyon, kavramsal tasarım sürecinin nasıl yapılması gerektiği adım adım açıklamaktadır. Bu adımlardan biri çözüm varyasyonlarının değerlendirilmesidir. Bu adımın temelini; istenilen şartların uygunluğu, bu uygunluğa göre ağırlıklandırma ve puan sistemi, sayısal olarak sonucun belirlenmesi oluşturmaktadır. VDI 2225 yöntemi diğer yöntemlerin aksine teknik yeterliliği ve maliyet durumunu tek bir diyagramda göstererek, seçeneklerin daha anlaşılır olmasını ve daha net olarak karşılaştırmayı sağlamaktadır. Bu çalışmada VDI 2225 yöntemi ile nesnel tasarım süreci öncesi kavramsal tasarımda bulunan, tüm seçeneklerinin değerlendirilmesi ve seçilmesi adımı detaylı bir şekilde incelenmiştir ve asansör sistemine uygulanmıştır. Asansörler temel olarak elektrikli ve hidrolik olarak iki çeşite ayrılmaktadırlar. Elektrikli asansörler ise redüktörlü ve redüktörsüz, hidrolik asansörler ise doğrudan tahrik ve dolaylı tahrik olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu asansör çeşitlerinin birbirlerine göre farklı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu sebeple çalışmada 3 farklı durum belirlenerek asansörlerin performansları daha tarafsız şekilde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Durumlar; konutlarda kullanılan asansör, iş merkezlerinde kullanılan yüksek hızlı asansör ve ağır yükler kaldıran yük asansörü olarak seçilmiştir. Puanlama sisteminde olabildiğince tarafsız olabilmek için verilen her puan literatürde bulunan makale ve kitap gibi dokümanlara atıfta bulunarak verilmiştir. Ayrıca asansör sektöründe çalışan mühendislerin de değerlendirmeleri bu puanlara dahil edilmiştir. Çıkan tüm sonuçlar S-Diyagramı üzerinden gösterilmiştir. Bu sayede hem durumlar kendi içerisinde karşılaştırması sağlanmış hem de durumlar arasındaki farklılıklar ortaya konmuştur. Sonuç olarak her bir asansörün her çalışma durumu için ekonomik ve teknik performansı VDI 2225 yöntemi kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The systematic construction approach specifies how the product design processes should be approached systematically and specifically aims to make the most appropriate conceptual design before the objective design. In line with this goal, the systematic construction approach explains step by step how the conceptual design process should be done. One of these steps is the evaluation of solution variations. The basis of this step; The suitability of the desired conditions, the weighting and point system according to this suitability, and the determination of the result numerically constitute. Unlike other methods, the VDI 2225 method provides a more understandable and transparent comparison of options by showing technical competence and cost status in a single diagram, S-diagram. In this study, the step of evaluating and selecting all the options in the conceptual design before the objective design process with the VDI 2225 method was examined in detail. The elevator was used as an example. Elevators basically consist of two parts traction and hydraulic. Traction elevators are divided into gearless and with gear drive, and hydraulic elevators are divided into conventional and roped. These elevator types have different advantages and disadvantages compared to each other. For this reason, 3 different situations were determined and the performances of the elevators were tried to be evaluated more objectively in the study. Situations; Elevators used in residences, high-speed elevators used in business centres and freight elevators that lift heavy loads were selected. In order to be as unbiased as possible in the scoring system, each score is given by referring to documents such as articles and books in the literature. All the results are shown on one S-Diagram. In this way, both situations were compared and the differences between them were revealed. As a result, the economic and technical performance of each elevator in each case was determined using the VDI 2225 method.