Pelet yakıt preslerinde kullanılan kalıp disklerin üzerinde tasarım iyileştirme ve uygulaması
Design improvement and application on die discs used in pellet fuel presses
  1. Tez No: 803905
  2. Yazar: SERAY ÖDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Geçmişten günümüze ve geleceğe yani kısaca hayatımıza yön veren enerji kavramının önemi büyüktür. Enerji ülkeler için önemli bir güç kaynağıdır. Enerjinin öneminden dolayı ülkeler enerji arayışına, enerji kaynaklarına yönelmiştir. Enerji elde etmenin birçok farklı yolu vardır bunlardan biri de yenilenebilir enerji çeşidi olan biyokütle enerjisidir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan biyokütle enerjinden de pelet yakıtları elde edilmektedir. Pelet yakıtları ısınma ve elektrik üretimi amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada pelet yakıtının elde edilmesinde kullanılan pelet makinesinin elemanlarından olan kalıp diskinin üzerinde yapılan iyileştirmelerin etkileri araştırılmaktadır. Kalıp disklerinin pelet kalitesine ve makine verimliliğine etkisi üzerindeki araştırmalar incelenerek kalıp diskin üzerindeki deliklerde iyileştirme yapmayı ve bu iyileştirmenin etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Kalıp deliklerinde yapılan değişikliğin pelet üretimini etkilediği yapılan araştırmalardan anlaşılmaktadır. Kalıp diskinin deliklerinin giriş ağızlarında yapılan form değişikliği ile deliklere uygulanan honlama ve giriş ağız yüzeylerinde elmas pasta ile cilalama işlemlerinden sonra, geçiş ağzında ürün birikmesinin azaldığı, ürün akışının kolaylaştığı gözlemlendi. Kalıp diskinin deliklerinde değişiklik yapmadan öncesindeki üretim hızı ile kalıp diskinin deliklerinde yapılan değişiklik sonrasındaki üretim hızı arasında değişiklik olduğu tespit edildi. Pelet makinesinde kalıp diskinin deliklerinde yapılan değişikliğin, kullanılan pelet presinin üretim verimliliğini önemli oranda olumlu yönde etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
The concept of energy, which directs our lives from the past to the present and the future, in short, is of great importance. Energy is an important source of power for countries. Due to the importance of energy, countries have turned to energy search and energy resources. There are many different ways to obtain energy, and one of them is biomass energy, which is a renewable energy type. Pellet fuels are also obtained from biomass energy, which is one of the renewable energy sources. Pellet fuels are used for heating and electricity generation. In this study, the effects of improvements made on the die disc, which is one of the elements of the pellet machine used in the production of pellet fuel, were investigated. It aims to improve the holes on the die disc and examine the effects of this improvement by examining the effects of die discs on pellet quality and machine efficiency. It is understood from the researches that the changes made in the die holes affect the pellet production. It was observed that after the form change made at the inlet mouths of the holes of the die disc, the honing applied to the holes and the polishing of the inlet mouth surfaces with diamond paste, the product accumulation in the transition mouth decreased and the product flow became easier. It was determined that there was a difference between the production speed before making changes in the holes of the die disc and the production speed after the changes made in the holes of the die disc. It was observed that the change made in the holes of the die disc in the pellet machine significantly affected the production efficiency of the pellet press used.