Havalimanlarının çevresel sürdürülebilirlik performansı
Environmental sustainability performance of airports
  1. Tez No: 803930
  2. Yazar: RAFET DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sürdürülebilirlik ve havacılık sıklıkla yan yana getirilmesi gereken kavramlardır. Sürdürülebilirliğin her boyutu havacılık endüstrisi adına ayrı önem taşımaktadır. Havacılık endüstrisinin ticaret hacmi, sağladığı istihdam ve küreselleşmeye katkısı inkâr edilemez bir öneme sahiptir. Bu nedenle, endüstrinin sürdürülebilir olması da çok önemlidir. Gelişimi sürekli kılan teknolojinin hızı ile sürdürülebilirlik politikalarının eş zamanlı yürütülecek şekilde endüstriye entegre edilmesi halinde, havacılığın bugünkü istatistiklerinin üstünde operasyonlara konu olması mümkün olacaktır. Özellikle çevresel etkilerin azaltılarak çevre dostu operasyonların sürdürülmesi endüstrinin önünde bir engelin kalmamasını sağlayacaktır. Bu bağlamda endüstri paydaşları sürdürülebilirlik kapsamında çevreci faaliyetler yürütmek üzere geliştirilmelidir. Havalimanları özelinde, özellikle bazı çevre etkilerinin aydınlatılması ve bunların göz önünde bulundurularak önceden belirlenmiş idari kriterlerle karar vermenin kolaylaştırılması, sürdürülebilir bir havalimanının oluşması için gerekli bir süreçtir. Bu çalışma havacılık endüstrisinin önemli bir bileşeni olan havalimanlarını sürdürülebilirlik konusunda değerlendirmektedir. İlk olarak sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilirlik anlatılmaktadır ve sürdürülebilirlik kavramı kapsamında temel boyutlar; ekonomik, sosyal ve çevresel olarak ele alınmaktadır. Çalışma bu boyutların her birinin havalimanları operasyonları ve stratejileri üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu ve havalimanları için neler ifade ettiğini literatür eşliğinde tartışmaktadır. Sonrasında havalimanları için göreli bir çevresel performans analizi yürütülmektedir. Analiz, havalimanlarının çevresel etkilerini üst kriterler altında özellikle emisyonlar, enerji ve kirlilik kapsamında inceleyerek değerlendirmektedir ve her havalimanı için bir performans skoru çıktısı vermektedir. Sonuç olarak havalimanlarının sürdürülebilir bir gelecek için mevcut etkilerinin değerlendirilmesine olanak tanınmaktadır. Ayrıca bu çalışma, sürdürülebilir bir havacılık endüstrisinin kurulması için havalimanlarının önemini vurgulamakta ve bu bağlamda atılması gereken adımlara rehberlik etmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability and aviation are concepts that often need to be brought together. Each dimension of sustainability is of particular importance for the aviation industry. The trade volume of the aviation industry, the employment it provides and its contribution to globalization have an undeniable importance. Therefore, it is also very important for the industry to be sustainable. If the speed of technology that makes the development continuous and sustainability policies are integrated into the industry in a way that is carried out simultaneously, it will be possible for aviation to be the subject of operations beyond today's data. Reducing environmental impacts and maintaining environmentally friendly operations will ensure that there is no obstacle in front of the industry. In this respect, industry stakeholders should be developed to carry out environmental activities within the scope of sustainability. In particular, the clarification of some environmental effects and facilitating decision-making with predetermined administrative criteria, considering these environmental effects, is a necessary process for the formation of a sustainable airport. This study evaluates airports, which are an important component of the aviation industry, in terms of sustainability. Firstly, sustainable development and sustainability are explained and the basic dimensions within the scope of the concept of sustainability; economically, socially, and environmentally. The study discusses how each of these dimensions has an impact on airport operations and strategies and what they mean for airports, in the light of literature. A relative environmental performance analysis is then conducted for airports. The analysis evaluates the environmental impacts of airports under the upper criteria, especially in terms of emissions, energy and pollution, and outputs a performance score for each airport. As a result, it is possible to evaluate the current effects of airports for a sustainable future and suggestions are made. In addition, this study emphasizes the importance of airports for the establishment of a sustainable aviation industry and tries to guide the steps to be taken in this context.