Effects of green light spectrum supplementation on growth of green microalgae Scenedesmus quadricauda.
Yeşil işık dalga boyu katkısının Scenedesmus quadricauda mikroalg türünün büyümesine olan etkileri.
- Tez No: 803931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Biotechnology, Marine Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Mikroalgler, yüksek değerli ürünlerle önemli bir role sahiptir, Aydınlatma koşulları, alg büyümesini yönetmek ve artırmak için potansiyel bir kaynaktır. LED ışığı, mikroalglerin büyüme hızında ve ikincil metabolitlerin aktivitesinde umut verici sonuçlar göstermiştir. Kuru ağırlık, optik yoğunluk ve klorofil konsantrasyonunu ölçmek için, 1/3, 3/1 oranlarında, 50 μmol foton m-2 s -1 toplam ışık şiddetinde, S. quadricauda, monokromatik LED ışık, yani beyaz, kırmızı, mavi, yeşil ve ayrıca dikromatik kırmızı/mavi dalga boyları altında büyütüldü. Sonuçlar, S. quadricauda'da, yüksek optik yoğunluk ve klorofil konsantrasyonu için kırmızı ve mavi ışık kombinasyonunun optimum ışık dalga boyu olduğunu gösterdi. Büyüme oranı sırası R3/B1> R1/B3> Mavi> Kırmızı> Beyaz> Yeşil. S. quadricauda'da yeşil ışık en iyi klorofil üretimini sağlarken, kırmızı ışık en düşük klorofil üretimini sağlamıştır. Ayrıca yeşil ışık, 2, 4, 6, 8 ve 10 µmol m-2 s -1 ışık yoğunluğunda, kırmızı ve mavi ışık gideri olarak, kademeli olarak kırmızı: mavi (1:3) kombinasyonuna eklendi. Kırmızı/mavi kombinasyonları ile eklenen 6 µmol /m-2 s -1 yeşil ışıkla muamele en yüksek büyüme oranı sonucuydu ve 2 µmol /m-2 s -1 ile en düşük büyüme oranı sonucuydu. Muamelelerin hiçbiri arasında istatistiksel fark yoktur. Yeşil ışığın eklenmesi, S. quadricauda türlerinin büyümesi üzerinde olumsuz veya olumlu bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Yeşil ışığın tek başına S. quadricauda kültürlerinin büyümesi üzerinde baskılayıcı bir etkisi olmasına rağmen, yeşil ışığın eklenmesi, kırmızı ve mavi ışık giderlerini telafi ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Microalgae has a significant role with high-value product, lighting condition is a potential source to manage and increase algae growth. LED light has shown promising results in the growth rate of microalgae and the activity of secondary metabolites. S. quadricauda was grown under monochromatic LED light wavelengths, i.e., white, red, blue, green and also dichromatic red/ blue LED in ratios of 1/3, 3/1 at the total light intensity of 50 μmol photons m-2 s -1 , to measure the dry weight, optical density, and chlorophyll concentration. The results indicated that the red and blue light combination was the optimum light wavelength for high optical density and chlorophyll concentration in S. quadricauda. The order of growth rate R3/B1> R1/B3> Blue> Red> White> Green. Green light yielded the best chlorophyll production in S. quadricauda, red light was the lowest chlorophyll results. Furthermore, the green light was supplemented gradually into the combination of red: blue (1: 3) at the light intensity of 2, 4, 6, 8, and 10 µmol m-2 s -1 as an expense of red and blue light. Treatment with 6 µmol/ m-2 s -1 green light supplemented with red/blue combinations was the highest growth rate result and the lowest is with 2 µmol/ m-2 s -1 . No statistical differences between any of the treatments. Supplementation of green light showed that there is no negative or positive effect on the growth of S. quadricauda species. Seems that supplementation of green light is compensated for red and blue light expenses although green light alone has a suppressive effect on the growth of cultures of S. quadricauda. KEYWORDS: Scenedesmus qaudricuada, LED, Red Light, Blue Light, Dichromatic Combination, Green Light