Öğretmen adaylarının internet yoluyla uygulanan anketlere yanıt verme davranışları
Prospective teachers' response behaviours to questionnaires applied via internet
  1. Tez No: 803938
  2. Yazar: HİLAL ZENCİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SATILMIŞ TEKİNDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören öğretmen adaylarının internet yoluyla uygulanan anketleri yanıtlama davranışlarını incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çeşitli konulardaki üç anket internet yoluyla öğretmen adaylarına uygulanarak her bir ankete katılım frekansları incelenmiştir. Bu çalışmada Özden vd. (2015) tarafından geliştirilen Akademik Usulsüzlük: Öğretmen Adaylarının Görüşleri ve Deneyimleri Anketi, Yağcı ve Kurşunlu (2017) tarafından geliştirilen KPSS Yeterlikleri ve KPSS' ye Yönelik Görüşler Anketi ve Karatepe vd. (2020) tarafından geliştirilen Senkron Uzaktan Eğitime Dair Öğrenci Algıları Anketi kullanılmıştır. Tarama modeli niteliğinde gerçekleştirilen bu araştırmada anketlerin ilk gönderim sonucunda, birinci ve ikinci hatırlatma sonucunda, birinci, ikinci ve üçüncü gönderim sonucunda elde edilen katılımda öğretmen adaylarının cinsiyet, bölüm ve sınıfları bakımından anlamlı farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Anketlerin ilk gönderimindeki katılım frekanslarında cinsiyet değişkeni açısından kadınlarda, öğrenim görülen bölüm değişkeni açısından Türkçe Öğretmenliği bölümünde ve öğrenim görülen sınıf bakımından 3.sınıflarda anlamlı bir şekilde daha fazla katılım gerçekleşmiştir. Yapılan iki hatırlatmaya katılanlar arasında kadınlarda daha fazla katılım gerçekleşmiş ve bu fark anlamlı bulunmuş olmasına rağmen katılımcıların bölüm ve sınıfları açısından katılım frekanslarında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Anketlerin birinci, ikinci ve üçüncü gönderimi sonucunda elde edilen katılımda cinsiyet bakımından anlamlı bir şekilde kadınlarda daha fazla katılım gerçekleşmiştir. Anketlerin gönderimleri sonucunda ankete katılımda kadınlar lehine bulunan tüm farklar incelendiğinde kadın katılımcıların tüm katılımcıların çoğunluğunu oluşturması kadın katılım frekanslarıyla ilgili böyle bir durumu ortaya çıkarmış olabilir. Anketleri ilk gönderimde ve yapılan iki hatırlatma sonucunda yanıtlayanların bölüm ve sınıfları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Anketleri ilk gönderimde yanıtlayanların çoğu Türkçe Öğretmenliği bölümünde ve 3. sınıftadır. Anketleri hatırlatmalar sonucunda yanıtlayanların çoğu ise Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde ve 3. sınıftadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the participation behaviours of the prospective teachers studying at Kırıkkale University Faculty of Education to the questionnaires applied via internet. For this purpose, three questionnaires on various topics were applied to prospective teachers via the internet. Akademik Usulsüzlük: Öğretmen Adaylarının Görüşleri ve Deneyimleri Anketi developed by Özden et al. (2015), KPSS Yeterlikleri ve KPSS' ye Yönelik Görüşler Anketi developed by Yağcı and Kurşunlu (2017), and Senkron Uzaktan Eğitime Dair Öğrenci Algıları Anketi developed by Karatepe et al. (2020) were used. In this study, which was conducted as a survey model, it was examined whether there was a significant difference in the participation obtained as a result of the first sending of the questionnaires, the first and second reminder, and the first, second and third sending of the questionnaires in terms of gender, department and class of the prospective teachers. In the frequencies of participation in the first mailing of the questionnaires, female students participated significantly more in terms of gender, Turkish Language Teaching department in terms of the department of study and 3rd grade in terms of the grade level of study. Among the participants of the two reminders, female students participated more and this difference was found to be significant, but no significant difference was found in the participation frequencies in terms of the departments and classes of the participants. The participation obtained as a result of the first, second and third sending of the questionnaires was significantly higher among female students in terms of gender. When all the differences found in favour of women in the questionnaire participation as a result of the questionnaire submissions are examined, it may be that women returned the questionnaires more because the number of female prospective teachers are higher in the related faculty. A significant difference was found between the departments and grades of those who answered the questionnaires at the first mailing and after two reminders. Most of the respondents who answered the questionnaires at the first mailing are in the Turkish Education Department and in the 3rd grade. Most of the respondents who answered the questionnaires as a result of the reminders were in the Department of Guidance and Psychological Counselling and in the 3rd grade.