The effects of a virtual world on the willingness to communicate, motivation, and anxiety of the student teachers of English
Sanal bir dünyanın İngilizce öğretmen adaylarının iletişim kurma istekleri, motivasyonları ve kaygıları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 485899
  2. Yazar: GALİP KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BALÇIKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Günümüzde internetin kullanımı çoğunlukla kullanıcı tarafından oluĢturulan içerik ve sosyal ağlar tarafından Ģekillendirilmektedir. Üç boyutlu sanal dünyalar, içeriği kullanıcılar tarafından oluĢturulan, çok kullanıcılı ve çevrimiçi ortamlardan bazılarıdır. Bu çalıĢmanın amacı, Ġngilizce öğretmen adaylarının Ġngilizce iletiĢim kurma istekleri, motivasyon ve iletiĢim kaygıları üzerine sanal bir dünya kullanmanın potansiyel etkilerini araĢtırmaktır. KarıĢık araĢtırma deseni olan bu çalıĢma, birer kontrol ve deney grupları ile ön test-son test deney araĢtırmasını içermektedir. AraĢtırmaya Ġngiliz Dili Eğitiminde eğitim gören 65 birinci sınıf öğretmen adayı (kontrol grubunda 35, deney grubunda 30) katılmıĢtır. Nicel veriler, ĠletiĢim Kurmaya Ġsteklilik, Motivasyon ve ĠletiĢim Kaygısı üzerine anketler aracılığıyla toplanmıĢtır. Nitel veriler ise, introspektif görüĢmeler, haftalık değerlendirme formları, gözlem, odak grup ve yarı yapılandırılmıĢ bireysel görüĢmeler yoluylavi toplanmıĢtır. On adet gerçek yaĢam görevi hem kontrol hem de deney gruplarında yürütülmüĢtür. Kontrol grubundaki görevler, rol oynama ve drama Ģeklinde normal sınıfta yapılmıĢ, deney grubundakiler ise bu görevleri sanal bir dünya olan Second Life ortamında gerçekleĢtirmiĢlerdir. On adet görevin sonunda, anketler her iki gruba post-test olarak tekrar uygulanmıĢtır. Uygulama sonrasında, iletiĢim kurma istekliliği, motivasyon ve iletiĢim kaygısı değiĢikliklerini daha ayrıntılı anlayabilmek için katılıcılarla yarı yapılandırılmıĢ görüĢmeler yapılmıĢtır. Veri analizinde, verinin nicel kısmı için, Kovaryans analizi uygulanmıĢ ve sonuçlar iletiĢim kurmaya isteklilikte belirgin bir artıĢ ve iletiĢim kurmaya yönelik kaygı düzeylerinde belirgin bir düĢüĢ olduğunu ortaya koymuĢtur. Ġki grup karĢılaĢtırıldığında motivasyon açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıĢtır. Formlar, görüĢmeler ve gözlem formları yoluyla toplanan veriler, bu çalıĢmaya katılan öğretmen adaylarının çoğunluğunun sanal dünyadaki görevleri yerine getirirken iletiĢim kurma konusunda daha fazla istekli olduklarını göstermiĢtir. Sanal dünya kullanmanın bir sonucu olarak, katılımcılar Ġngilizce iletiĢim kurmakta daha istekli, iletiĢim kurmak için daha fazla motivasyonlu hissetmiĢler ve iletiĢim konusunda daha az kaygı hissettikleri bulunmuĢtur. Sonuç olarak, bu çalıĢmadan elde edilen önemli bulgulardan biri, sanal dünyada gerçek hayattaki görevlerin yerine getirilmesinin öğretmen adaylarının iletiĢim kurmaya isteklerini, motivasyonlarını ve iletiĢim kaygısını olumlu Ģekilde etkilemesidir. Ayrıca, araĢtırma, geleneksel sınıflarda ve çok kullanıcılı sanal bir ortam olan SL'de iletiĢim kurma eyleminin doğasını açıklayan bir modele ulaĢmıĢtır. Ġki boyutlu olan modelden NATURAL (Doğal ortam, Çekici ortam, Zamansız çevre, Risk alma, ÖzgürleĢtirici) boyutu, SL' deki iletiĢimin niteliğini açıklarken, MATURAL (Yapay KonuĢma, Kaygı, Zamanla ilgili konular, Çekici olmayan ortam, KısıtlanmıĢ risk alma, Yapay çevre, ve Sınırlar) boyutu yabancı dil sınıflarındaki gerçek hayat görevleri gerçekleĢtirmek için ne gibi dezavantajlar barındırdığını ortaya koymuĢtur. BaĢka bir deyiĢle, sınıf açısından bakıldığında, bu analiz MATURAL adlı bir boyut kapsamında tartıĢılmaktadır. SL' nin sağladığı avantajlar göz önüne alındığında NATURAL isimli boyut ortaya çıkmıĢtır. MATURAL modeli ayrıca, öğretmen adaylarının normal sınıflarda iletiĢim kurmaktan kaçınma nedenlerini açıklamaktadır. Bu da iletiĢim kurmaya fırsat bulmak ile iletiĢim kurmaya isteklilik konularını daha iyi anlamayı sağlamaktadır. Bu bulgular, öğretmen yetiĢtiricileri tarafından sanal dünya entegrasyonu olasılığını artırabilecek bilgiler sağlayabileceğinden, dil öğretmenliği eğitim programları için güçlü çıkarımlar ortaya koymaktadır. Ayrıca bu sonuçlar, öğretmen eğitimi programlarının konuĢma derslerinde yüz yüze derslere ek olarak sanal dünyaların kullanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the use of Internet is mainly shaped by the user-created-content and social networking. 3D virtual worlds are some of these user-created, multi-user and online environments. The purpose of this study is to investigate the potential effects of using a virtual world on the willingness to communicate (WTC), motivation and communication anxiety of the students teachers of English. This study, which has a mixed method research design, comprised the pre-test-post-test experimental research with a control group. Sixtyfive student teachers (35 in the control group, 30 in the experimental group) took part in the study. The quantitative data were gathered through the questionnaires on WTC, Motivation, and Communication Anxiety. The qualitative data, on the other hand, were collected through introspective interviews, weekly evaluation forms, observation, focusgroup and semi-structured individual interviews. Ten real-life tasks were conducted both in the control and experimental groups. Tasks in the control group were conducted face-toface as role-plays and drama, while those in the experimental group were conducted in theviii virtual world of Second Life. By the end of the ten tasks, the questionnaires were administered to both groups as post-tests. After the administration of the questionnaires, semi-structured interviews were carried out with the student teachers to get a more detailed description of the changes in their WTC, motivation, and communication anxiety. For the quantitative part of the study, descriptive statistics and ANCOVA were computed. The results of the analyses revealed a significant increase in WTC and a significant decrease in communication anxiety levels. When the two groups are compared, the results revealed no statistically significant difference regarding motivation. The data gathered through the weekly evaluation forms, interviews and observation forms showed that the majority of student teachers who participated in this study produced a greater affect and willingness to communicate in conducting tasks in the virtual world. As a result of using the VW, the participants were more willing to communicate in English, experienced more motivation to communicate and less anxious about communication. One of the important findings from this study was that conducting real-life tasks in a virtual world affects pre-service teachers' WTC, motivation, and communication anxiety positively. Furthermore, the study suggests a model that explains the nature of communication in traditional classrooms and in a virtual world. While the NATURAL (Natural environment, Attractive, Time-free environment, Risk-taking, Liberating) dimension of the model explains the nature of communication in SL, the MATURAL (Mannered Speech, Anxiety, Time-related Issues, Unattractive, Restricted Risk-taking, Artificial Environment, and Limits) dimension highlights the shortcomings of the classroom for real-life tasks in EFL classrooms. From the classroom perspective, this analysis is discussed under the MATURAL dimension. When the advantages of the SL are considered the NATURAL dimension emerges. The MATURAL dimension also helps a deeper understanding of ―having a chance to communicate‖ and ―willingness to communicate‖ issues as well as ―avoidance of communication‖ in regular classrooms. These findings have strong implications for language teacher education programs since they can provide insights that can increase the likelihood of virtual world integration by teacher trainers. Moreover, these results suggest that besides face-to-face classes virtual worlds can be used in speaking classes of teacher education programs.