Mentörlük ve oyunlaştırma destekli öğrenci gelişim ve izleme sistemi (MODOGİS)
Development of student development and monitoring system (MODOGİS) with mentoring and gamification support
  1. Tez No: 803952
  2. Yazar: RAMAZAN GİRGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışma, öğrencinin akademik gelişimini takip etmeyi, öğretmen ve öğrenci arasında mentör - menti ilişkisini sağlayan mentörlük sistemini kurmayı, öğrencinin deneme sınavlarına ilgisini artırmayı, motivasyonunu yükseltmeyi hedefleyen oyunlaştırma bileşenleri ile desteklenmiş çevrimiçi bir sistemi tasarlamayı ve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Tez kapsamında geliştirilen web tabanlı sistemin tasarlanması, geliştirilmesi, iyileştirilmesi, düzeltilmesi için tasarım tabanlı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Üç aşama halinde gerçekleştirilen tasarım sürecinin ilk iki aşamasında sistem, uzmanlar ile birlikte test edilmiş ve uzmanların görüşlerine göre sistemde geliştirmeler yapılmıştır. Geliştirme aşamaları sonrasında sistem 6 hafta boyunca 8. sınıfta okuyan 84 ortaokul öğrencisi ve 8 öğretmen ile kullanılmıştır. Çalışma, Afyonkarahisar ili Emirdağ ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulda yapılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler, sistemin geliştirme aşamalarında araştırmacı günlüğünden, uzman görüşlerinden; test amaçlı kullanım aşamasında ise yapılandırılmış öğrenci görüş formlarından, yarı yapılandırılmış öğretmen mülakatlarından ve web sayfası kullanım istatistiklerinden elde edilmiştir. Çalışmada toplanan nitel verilere içerik analizi uygulanmış, nicel verilere ortalama ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Elde edilen bulgular teknik ve öğretmen – öğrencilerden elde edilen bulgular şeklinde ikiye ayrılabilir. Teknik bulgular sistemin geliştirilmesi sürecinde PHP tabanlı Yii2 framework kullanılmış ve frameworkün veri tabanı ile çalışırken tasarım sürecini kolaylaştırdığı görülmüştür. Bununla birlikte yerel sunucuda çalışan web sayfası özelliklerinin birkaçının uzak sunucuda çalışmadığı ya da uyumsuz çalıştığı şeklinde söylenebilir. Benzer şekilde ana temada yapılan değişikliklerin duyarlı tasarımları değiştirdiği ve bu değişikliklerin her mobil cihazda aynı etkiyi göstermediği görülmüştür. Öğretmen ve öğrencilerden elde edilen bulgular ise; sistemin tasarımının beğenildiği, AdminLTE temasının böyle bir çalışmada kullanıma uygun olduğu, tasarlanan sistem ile deneme sınav sonuçlarını analiz etmenin ve öğrencinin takibinin yapılmasının kolaylaştığı, oyunlaştırma desteğinin öğrencilerde merak uyandırdığı şeklinde sıralanabilir. Araştırma sonuçlarına göre, mentörlük ve oyunlaştırma sisteminin öğretmen ve öğrenciler tarafından beğenildiği, okulda uygulanan mentörlük sistemine yardımcı olduğu ve öğrencilerin akademik gelişimlerini takip etmede kolaylıklar sağladığı görülmüştür. Sistemde kullanılan oyunlaştırma etkinliklerinin öğrenciler ve öğretmenler tarafından beğenildiği, öğrenciler arasında rekabet ortamı oluşturduğu görülmüştür. Geliştirilen sistemle ilgili araştırmacılara ve yazılım geliştiricilere çalışma sonunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create and develop an online system supported with gamification in order to keep track of students' academical improvement, maintain a system that create a mentor-mentee relationship between teacher and student, draw students' interest to practice exams and raising motivation of them. Design-based research method is used for creating, developing, enhancing and fixing the web-based system that is developed within the scope of the thesis. Designing process consists of 3 stesp and in the first 2 steps system was tested with experts while improvements were made according to their opinions. After the improvements, system was used by 84 8th grade studens and 8 lecturers for 6 weeks. The study was performed in a state school in Afyonkarahisar province, Emirdağ district. The data that's used is acquired from researcher's diary, experts' opinions at the stage of system being improved and student opinion form, semi-structured teacher interviews and website usage stats at the stage of test trials. While content analysis was implemented to the qualitative data that was collected in the study, median and percentage calculations were made using quantitative data. Findings that acquired from can be dimitiated as technical findings and teacher-student findings. Technical findings are used at the stage of improvements of the system in which PHP based Yii2 framework was used and we can see that it makes it easy to design while it works with framework database. Yet, it can be said that some of the website features that works fine in the local server, either doesn't work or works inconsistently in the remote server. Similarly, we can see that the changes in the main theme disturbs sensitive designs and these changes have not made the same affect in every mobile device. The findings come from teacher and students show that design of the system is quited liked, AdminLTE theme is useful for a study like this, thanks to this system it makes it easy to analyze the results of practice exams and keep track of students improvements as well as gamification arouses the curiosity of the students. According to the results of the research; mentoring and gamification system are quite liked by the teachers and students, it helps the mentoring system that is used in the school and it also makes it easy to keep track of students's academical improvements. We can see that gamification activities that are used in the system are liked by the students an teachers and creates competitive environment among studens. At the end of the study, suggestions have been made to researchers and software developers about the system being developed at hand.