Ortaöğretim öğretmenlerinin örgütsel öğrenme kapasitesine ilişkin algıları ile okul yöneticilerinin otantik liderlik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between secondary teachers' perceptions regarding organizational learning capacity and the authentic leadership features of school heads
- Tez No: 803951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA KONAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaöğretim öğretmenlerinin okulun örgütsel öğrenme kapasitesine ilişkin algıları ile okul yöneticilerinin otantik liderlik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kocaeli ili Çayırova ilçesindeki resmi ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan 414 öğretmen oluşturmaktadır. İlişkisel tarama deseni ile yürütülen bu araştırmada veri toplama aracı olarak iki farklı ölçme aracı kullanılmıştır. Öğretmenlerin okulun örgütsel öğrenme kapasitesi algı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Gomez vd. (2005) tarafından geliştirilen ve Tibet (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan ''Örgütsel Öğrenme Kapasitesi Ölçeği'' kullanılmıştır. Ortaöğretim okul müdürlerinin otantik liderlik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla Walumbwa, Avolio, Gardner, Wensing ve Peterson (2008) tarafından geliştirilen Tabak vd. (2012 ) tarafından Türkçeye uyarlanan ''Otantik Liderlik Ölçegi'' kullanılmıştır. Bu ölçeklerden elde edilen verilerin analizi SPSS 23 ve AMOS 24 Programları aracılılığı ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre otantik liderlik ve alt boyutları öğretmenlerin okulun örgütsel öğrenme kapasitesine ilişkin algılarını anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına bakıldığında örgütsel öğrenme kapasitesi ile otantik liderliğin ilişkilerde şeffaflık ve öz farkındalık alt boyutları arasında yüksek düzeyde pozitif bir ilişki, içselleştirilmiş ahlak anlayışı ve ön yargısız değerlendirme alt boyutları arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Otantik liderliğin örgütsel öğrenme kapasitesine ilişkin algıyı anlamlı bir biçimde yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between secondary school teachers' perceptions of the school's organizational learning capacity and school administrators' authentic leadership characteristics. The sample of the research consists of 414 teachers working in official secondary education institutions in Çayırova district of Kocaeli province in the 2022-2023 academic year. Two different measurement tools were used as data collection tool in this study, which was conducted with a relational scanning design. The“Organizational Learning Capacity Scale”developed by Gomez et al. (2005) and adapted into Turkish by Tibet (2015) was used to determine the teachers' perceptions of the organizational learning capacity of the school. In order to determine the authentic leadership characteristics of secondary school principals, the“Authentic Leadership Scale”developed by Walumbwa, Avolio, Gardner, Wensing, and Peterson (2008) and adapted into Turkish by Tabak et al. (2012) was used. The analysis of the data obtained from these scales was made through SPSS 23 and AMOS 24 programs. According to the results of the research, authentic leadership and its sub-dimensions significantly predict teachers' perceptions of the organizational learning capacity of the school. When the results of the multiple regression analysis were examined, a high level of positive relationship was found between the organizational learning capacity and the transparency and self-awareness sub-dimensions of authentic leadership, and a moderately positive relationship between the internalized morality and unbiased evaluation sub-dimensions. It was found that authentic leadership significantly predicted the perception of organizational learning capacity.