Calmer persuasive technology for mental health and well-being: Mindfulness-based mobile applications
Akıl sağlığı ve esenlik için daha sakin ikna teknolojileri: Bilinçli farkındalık temelli mobil uygulamalar
  1. Tez No: 803977
  2. Yazar: CANSU ÜSTÜNSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT BALCA ARDA GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Son yirmi yılda, teknoloji her zamankinden daha dikkat dağıtıcı, daha yaygın ve daha ikna edici hale geldi. Alarmlar, hatırlatıcılar ve bildirimlerle çevriliyiz. Bunlar sebebiyle sürekli dikkatimiz dağılıyor, tek bir işe odaklanmakta zorlanıyoruz ve aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışıyoruz. Bu teknoloji bombardımanı, depresyon ve kaygı gibi ruh sağlığı sorunlarının artmasına yol açıyor. Bu tez çalışmasında, bu gözlemlerden yola çıkarak; teknolojinin yıllar içinde daha ikna edici hale gelmesinin temel nedenlerine ilişkin derinlemesine eleştirel bir anlayış geliştirmek ve teknolojiin nasıl 'sakinleşebileceğini' araştırmak amaçlanmıştır. Bu bağlamda, vaka çalışması olarak akıllı telefonlardaki farkındalık ve meditasyon uygulamaları (Bilinçli Farkındalık Temelli Mobil Uygulamalar) seçilmiş ve dünya çapında bu alanda en popüler üç uygulama olan Calm, Meditopia ve Headspace derinlemesine incelenmiştir. Bu mobil uygulamaların incelenmesinde yöntem olarak Eleştirel Çok Modlu Söylem Analizi kullanılmıştır. Ek olarak, bu alanda çalışan profesyonellerin de bu konudaki görüşlerini incelemek adına, bu firmalarda çalışan üç tasarımcı; ve, bu firmalarla bağı olmayan bir bilinçli farkındalık eğitmeni ile Uzman Görüşmeleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the course of the last two decades, technology has become more distracting, more persuasive and more pervasive than ever before. We are surrounded by alarms, reminders, and notifications. As a result, we are constantly distracted, unable to focus on one task and forced to switch tasks constantly or multitask. This technological overload is contributing to the levels of mental health problems such as depression or anxiety. The aim of this thesis study is to develop an in-depth critical understanding of the root causes of technology becoming more persuasive over the years; in order to gain insight on how technologies can become calmer. In this context, we have chosen MBMAs (Mindfulness-Based Mobile Apps) as a case study. This study provides an in-depth analysis of three of the most popular MBMAs worldwide: Calm, Meditopia and Headspace via CMDA (Critical Multimodal Discourse Analysis); as well as EIs (Expert Interviews) with MBMA designers working in these firms and an additional EI with a mindfulness trainer that has no ties with these firms; to gain insight on professionals' perspectives on the issue.