Dekolman plasenta tanısı alan gebelerde dik gelişimini etkileyen prognostik faktörler
Reaching diagnosis of ablation placenta affecting the vertical development in pregnancy prognostic factors
  1. Tez No: 803978
  2. Yazar: DİLARA TUĞCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Dekolman plasenta maternal ve fetal mortaliteyi arttıran öngörülemeyen bir gebelik komplikasyonudur. Bu çalışma dekolman plasentalı olgularda DİK gelişimi için risk faktörlerini saptamak amacıyla yapılmıştır. İkincil amaç ise DİK gelişen dekolman plasenta olgularındaki maternal ve perinatal komplikasyonları incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01/01/2015 ve 28/02/2023 tarihleri arasında plasenta dekolmanı ön tanısı ile sezaryen doğuma alınan ve dekolman plasenta tanısı operasyonda doğrulanan 237 gebelik dahil edilmiştir. Klinik ve sonografik olarak dekolman plasenta şüphesi ile doğuma alınan 292 gebenin 54 tanesi makroskopik ve histolojik olarak tanı almadığı için, bir tanesi de vajinal doğum sonrası dekolman olarak tanı aldığı için çalışmaya dahil edilmemiştir. Dekolman plasenta ön tanısı ile sezaryen doğuma alınan gebelerde DİK gelişimini etkilen prognostik faktörleri araştırmak amaçlanmıştır. Dekolman plasenta tanısı alıp DİK gelişenler ve gelişmeyenler şeklinde iki ayrı hasta grubu oluşturulmuştur. Yaklaşık 23 tane DİK gelişen hasta elde edilirken 214 tane dekolman gelişip DİK gelişmeyen hasta elde edilmiştir. Bulgular: Dekolman plasenta tanısı alan hastaların bazı demografik ve klinik özellikleri DİK tespit edilme durumuna göre karşılaştırıldığında; DİK tespit edilen hastaların %82,6'sında plasenta dekolmanı klinik tanısının doğum acil polikliniğine başvuru sırasında, sadece %17,4'ünün doğum ya da perinatoloji servisinde yatarken saptandığı, DİK gelişmeyen plasenta dekolmanı hastalarının ise %50,9'unun perinatoloji veya doğum servislerindee, %49,1'inin doğum acil polikliniğine başvuru sırasında dekolman tanısı aldığıı, aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü (p=0.002).
Özet (Çeviri)
Objective: Abruptio placenta is an unpredictable pregnancy complication that increases maternal and fetal mortality. This study was conducted to determine the risk factors of DIC in case of an abruptio placenta,. The second aim was to evaluate the maternal and perinatal complications in the cases who had developed DIC on the basis of an abruptio placenta. Materials and Methods: This study was carried out in pregnant women who underwent cesarean section with a prediagnosis of detachment between 01/01/2015 and 28/02/2023 at Istanbul Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital. A total of 292 pregnant women between the ages of 18-50 were screened, and 237 of them were included. Fifty four of 292 pregnant women who were delivered with clinical and sonographic suspicion of abruptio placentae were not included in the study because they were not diagnosed macroscopically and histologically, and one case was not included in the study because she was diagnosed with abruptio following a spontaneous vaginal delivery. It was aimed to investigate the risk factors leading to DIC, in pregnant women who underwent cesarean section with a pre-diagnosis of placental abruption. The abruptio placenta cases were assigned into two groups as those who were complicated with DIC (study group) and those who were not complicated with DIC (control group). Results: A total of 23 patients were included in the study group and 214 patients were included in the control group. When demographic and clinical features of patients with placental detachment were compared between the groups, it was detected that 82.6% of the patients with DIC were diagnosed in the emergency department and only 17.4% were diagnosed with abruptio during the follow-ups in the perinatology ward. These rates were 49.1% and 50.9%, respectively, in the control group. The difference was statistically significant. (p=0.002). While the rate of cases whose placentas detached ≥50% of the total placental mass was 91.3% in the study group, this rate was 41.7% in the control group.