Hafif şiddetteki kafa travmalarında erken başvurunun, poliklinik takiplerinin ve acil servisin yönlendirme başarısınınönemi
The importance of EARLY admission, polyclinic follow-up andthe success of direction to the emergency department inmiddle severe head trauma
- Tez No: 803981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ AÇIKSARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada amacımız MildTBI hastalarının başvuru süreleri, sayıları, erken başvurmanın önemi ve tanı konmada kullanılan skorların prognoza etkisini ölçmektir. Merkezimizden elde edilen travma anında en az 18 yaşında olan 70 hastanın başvuruları ve CLINERION araştırma merkezinden elde edilen 6913 hastanın başvuruları retrospektif olarak incelendi. İncelenen kriterler hastaların başvuru sayısı, süresi, ölüm istatistikleri ve belli bir süreden erken başvurmasının yarattığı farklardır. Ayrıca hastanemiz verilerinde IMPACT skorları da hesaplanmıştır. Hastanemiz verileri incelendiğinde yüksek IMPACT skorlu hastaların istenmeyen sonuçlarının hafif kafa travmalarında bile daha yüksek olduğu, özellikle mortaliteyi belirlemede IMPACT- 1 skorunun orta ve ağır Travmatik Beyin Hasarlarının literatürüne uygun olarak daha etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca takip süresi ve sayısının genel veriye bakıldığında olumlu etkisi olduğu görülmüştür Hastaların takibinin ilk tanı anında düzenlenmesinin önemi anlaşılmıştır. Aynı zamanda mildTBI hastalarında da IMPACT skorunun kullanımı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study was to measure the effect of başvuru times, numbers, importance of the early applications and diagnostic scores of MildTBI patients on prognosis. Applications of 70 patients who were at least at 18 years old during the time of trauma obtained from our center and applications of 6913 patients obtained from CLINERION research center were retrospectively analyzed. The criteria which are examined are number of başvurus, duration, death statistics of the patients and the differences which are created by the early applications of patients. In addition, the IMPACT scores were also calculated for the data of our hospital. When the data of our hospital were examined, it was seen that patients with high IMPACT scores had higher adverse outcomes even in mild head injuries, and that the IMPACT-1 score was more effective in determining mortality, like the literature for moderate and severe Traumatic Brain İnjuries. In addition, it was seen that the duration and number of follow-ups had a positive effect when the general data were investigated. The importance of arranging the follow-up of patients at the time of initial diagnosis is understood. At the same time, the use of the IMPACT score in mildTBI patients may be considered.