Uluslararası hukukun genel ilkelerinin ekonomik kalkınma üzerindeki etkileri
The impacts of the general principles of international law on economic development
- Tez No: 803987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ENGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küreselleşme ile birlikte dünya genelinde ekonomik olarak bir büyüme gerçekleşmiş ancak bütün devletler, gelişmiş ülkeler ile eşit ve adil bir şekilde bu büyümeden yararlanamamışlardır. Ancak ekonomik kalkınma düşüncesi daha adil bir dünya düzeni yaratma konusunda önemli bir yaklaşım olarak varlığını devam ettirmektedir. Aynı zamanda, ekonomik kalkınmayı önceliklendirmesi gereken yeni küresel politik ekonomi düzeninde uluslararası hukuk da değişim göstermektedir. Bu kapsamda, uluslararası hukukun genel ilkeleri ile demokrasi ve insan hakları temelli bir evrensel hukuk kültürü ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesi için büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmada da tarihsel süreç içerisinde gelişim gösteren kalkınma hakkı, uluslararası hukukun genel ilkeleri ile ekonomik kalkınma arasındaki yakın ilişki ve yine bu bağlamda ekonomik kalkınmayı destekleyici, küresel dinamikleri gözeten insan haklarını koruyan, demokratik yeni bir hukuk düzeni anlayışı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
As a consequence of globalization, economic growth has taken place in the world, however, all the states in the world have not been able to benefit from this growth equally and fairly as the developed states have benefited. Nevertheless, the idea of economic development continues to be an important approach to making the world fairer. At the same time, international law has also been changing in the new global political economic order which must prioritize economic development. Within this scope, general principles of international law and a universal law culture based on democracy and human rights have great importance for economic development. In this study, the closeness between the right to development, which has improved in the historical process, the close relationship between general principles of international law and economic development, as well as an understanding of a new democratic legal order supporting economic development, safeguarding global dynamics, and protecting human rights, are examined.