Tüp bebek tedavisi yapılan hastalarda implantasyon başarısını değerlendirmede üç boyutlu doppler ultrasonun yeri
Evaluation of implantation success in patients with i̇vf treatmentlocation of three-dimensional doppler ultrasound
- Tez No: 803998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞERREF BANU YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, invitro fertilizasyon(ivf) tedavisi sırasında endometrial ve kalınlık, hacim ve morfolojinin, endomtrial ve subendometrial kan akımının 3 boyutlu ultrason ile değerlendirilmesinin ivf başarısını öngörmede kullanılabiliriliğini ve bu parametrelerin tedavi için önemini araştırmaktır. MATERYAL VE METOD: Çalışmamız T.C. Sağlık Bakanlığı Zeynep Kamil Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Kliniği'nde Nisan ve Mayıs 2023 tarihlerindeki IVF tedavisi olan ve çalışma kriterlerini karşılayan 75 gönüllü ile yapılmıştır. GNRH antagonist protokol uygulanan hastalara hCG günü ultrasonografi yapılmıştır. Bu değerlendirme esnasında; uterin arter PI ve RI ölçümleri, endometriyal kalınlık, endometrial volüm, uterus volümü, endometrial ve subendometrial kan akımları ölçülmüştür. Hastaların hepsine GnRH antagonist protokol uygulanmıştır. Oosit toplanması sonrasında grade 1 embriyo elde edilen ve aynı siklusta transfer edilen 40 hasta dahil edilmiştir. BULGULAR: Gebelik ile endometrial morfoloji arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. (p=0,001; p0,05) Gebelik olma durumuna göre olguların endometrial kalınlık, 2 boyutlu ultrasonla ölçülen volüm, endometrial 3 boyutlu ultrasonla ölçülen volüm, uterin volüm, uterin arter PI ve uterin arter RI değerleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05) SONUÇ: Çalışmamızda tüp bebek başarısını öngörmede Doppler ultrasonografi parametrelerinin subendometrial VI hariç anlamlı bulunmamıştır. Endometrial morfoloji ise endometrial kalınlık ve volüm gibi üzerinde çok çalışılan bir çok parametrenin aksine istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. endometrial parametrelerin standartizasyonu açısından daha büyük hasta grupları ile yapılacak çalışmalar önem taşımaktadır
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of our study is to investigate the usability of the evaluation of endometrial thickness, volume and morphology, endometrial and subendometrial blood flow with 3D ultrasound during in vitro fertilization (IVF) treatment in predicting ivf success and to investigate the importance of these parameters for treatment. MATERIAL AND METHODS: Our study was conducted with 75 volunteers who had IVF treatment and met the study criteria in April and May 2023 at Zeynep Kamil Women's Health Training and Research Hospital IVF Clinic. Ultrasonography was performed on the day of hCG in patients who underwent GNRH antagonist protocol. During this evaluation; Uterine artery PI and RI measurements, endometrial thickness, endometrial volume, uterine volume, endometrial and subendometrial blood flows were measured. GnRH antagonist protocol was applied to all patients. Forty patients with grade 1 embryos obtained after oocyte retrieval and transferred in the same cycle were included. RESULTS: The relationship between pregnancy and endometrial morphology was significant. (p=0.001; p0.05) Endometrial thickness, volume measured with 2D ultrasound, endometrial volume measured with 3D ultrasound, uterine volume, uterine volume according to pregnancy status artery PI and uterine artery RI values do not show a statistically significant difference (p>0.05) CONCLUSION: In our study, Doppler ultrasonography parameters were not found to be significant in predicting IVF success, except for subendometrial VI. Endometrial morphology, on the other hand, was statistically significant in contrast to many parameters that have been studied extensively, such as endometrial thickness and volume. Studies with larger patient groups are important in terms of standardization of endometrial parameters