Tüp bebek uygulamalarında tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan kadınların endometrial mikrobiyotasının ve histolojik gününün implantasyon başarısızlığı olmayan kadınlar ile karşılaştırılması
The comparison of endometrial microbiota and histologic day of women having repeating ivf implantation failure with women WHO don't have implantation failure
  1. Tez No: 714161
  2. Yazar: HANDE YEĞENOĞLU AKÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmalarımızda, tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan 15 gönüllü ve tüp bebek tedavisi sonrası canlı doğum elde edilmiş olan 15 gönüllü olarak, toplamda 30 kadının endometriyal biyopsi örnekleri kullanılmıştır. Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan hastalar çalışma grubunu; IVF sonrası canlı doğum yapmış hastalar ise kontrol grubunu oluşturacak şekilde çalışma tasarlanmıştır. Noyes kriterlerince anlamlı bir gün sapması gruplar arasında mevcut değildir. Elde edilmiş olan bu endometriyal biyopsi örneklerinden; hem 16S metagenom analizi, hem de immünohistokimyasal çalışmalar yürütülmüştür. Metagenom analizi için kontrol ve çalışma gruplarında öncelikle, bakteri çeşitliliği, tür bazında incelenmiş ancak bu iki grup arasında belirgin bir bakteriyal flora farklılığı görülmemiştir. Ardından Lactobacillus cinsinin baskınlığının (%90 ve üzeri) IVF tedavisinin başarısında etkili olup olmadığını ortaya koymak için gruplar arası analiz yapılmıştır. Elimizdeki biyopsi örneklerinde bu baskınlığın, gruplar arasında anlamlı bir değişiklik göstermediği saptanmıştır. Basigin, E-kadherin ve okludin proteinlerine karşı geliştirilen antikorlar ile yapılan immünohistokimyasal incelemelerde ise yüzeyde, bez epitelinde ve stromada bu proteinlerin her birinin ifadesi gruplar arasında ortaya konulmuştur. Kontrol ve çalışma grupları arasında fark görülmemiş yeni bir gruplama yapılarak, bu proteinlerin ifadeleri, Lactobacillus oranının %90 'nın altında olduğu 1. Grup ve % 90 ve üzerinde olduğu 2. Grup arasında karşılaştırılmıştır. Buna göre E-kadherin tutulumu, stromada, 1. Grupta 2. Gruba göre daha yüksek tespit edilmiştir(p: 0,024). Okludin ifadesinin ise bez epitelinde ve stromada gene 1. Grupta 2. Gruba göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, çalıştığımız gönüllülerde bakteri florasındaki farklılığın, tekrarlayan başarısızlığı olan hastalarda direkt etkili olmadığını, ancak endometriyumda bulunan e-kadherin, okludin gibi implantasyon için önemli olan proteinlerin ifadesinde farklılık yaratabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our studies, endometrial biopsy samples of a total of 30 women were used in 15 volunteers with recurrent implantation failure and 15 volunteers who had a live birth after IVF treatment. Patients with recurrent implantation failure formed the study group; The study was designed so that the patients who had a live birth after IVF is the control group. There was no significant day deviation between groups by Noyes criteria. From these obtained endometrial biopsy samples; both 16S metagenome analysis and immunohistochemical studies were carried out. For metagenome analysis, bacterial diversity was primarily examined on the basis of species in the control and study groups, but no significant bacterial flora difference was observed between these two groups. Then, between-group analysis was performed to reveal whether the dominance of the Lactobacillus genus (90% and above) was effective in the success of IVF treatment. In the biopsy samples we have, it was determined that this dominance did not show a significant difference between the groups. In immunohistochemical studies with antibodies developed against basigin, E-cadherin and occludin proteins, the expression of each of these proteins on the surface, glandular epithelium and stroma was revealed between groups. No difference was observed between the control and study groups, a new grouping was made and the expression of these proteins was compared between Group 1, where the Lactobacillus ratio was below 90%, and Group 2, where the ratio of Lactobacillus was below 90% and above. Accordingly, E-cadherin uptake in the stroma was higher in Group 1 than in Group 2 (p: 0.024). Occludin expression in the gland epithelium and stroma was higher in Group 1 than in Group 2. As a result, it was revealed that the difference in the bacterial flora of the volunteers we studied was not directly effective in patients with recurrent failure, but it could cause a difference in the expression of proteins that are important for implantation, such as e-cadherin and occludin in the endometrium.