Antagonist siklüslerde HCG günü progesteron seviyesi yüksek olan hastalarda progesteron/estradiol oranının tüp bebek tedavisinde gebelik başarısı üzerine etkisi
The effect of progesteron/estradiol ratio on pregnancy success in in vitro fertilization treatment in patients with A high progesteron level on the day of HCG in antagonist cycles
- Tez No: 452447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yardımcı Üreme Teknolojisi (ART:Assited Reproductive Technology), oositlerin vücut dışında direkt maniplasyonlarını içeren tüm teknikleri kapsar.İlk ve en yaygın yöntem in vitro fertilizasyondur, ancak gün geçtikçe teknolojik yöntemler de sayıca artmaktadır. ART'nin başarısı infertilitenin değerlendirilmesi ve tedavisi tamamen evrim geçirmektedir. GnRH analoglarının ortaya çıkması ve ART'de endojen hipofizer gonodotropin stimülasyonunu kontrol etmeye başlanması ve erken LH salınımını engellemesi ile bir devrim yapılmış oldu. Erken lutealizasyon IVF sikluslarının %20 kadarında henüz oositler toplanamadan siklusların iptal edilmesine neden oluyordu(1). Prematür lüteinizasyon, final oosit maturasyonu için human koryonik gonadotropin (hCG) günü serum progesteron seviyesinin belli bir düzeyin üzerine çıkması olarak tanımlanmaktadır(2). Menstrüel siklusun foliküler fazında progesteron hormonunun seviyesinin 1.5 ng/mL sınırını geçtiğinde gebelik oranlarının düştüğünü iddia eden çalışmaların yanında P değeri ve klinik başarı arasında ilişki saptamayn çalışmalar da mevcuttur(6-8). Son dönemde yapılan çalışmalarda geç folliküler dönemde yükselen P değerlerinin matür foliküllerin artışıyla korelasyon göstermediği tespit edilmiştir.Bu açıdan bakıldığında matür foliküllerden salgılanan progesteron seviyesinin matür olmayan folliküllerden salgılanan progesteron seviyeleri ile ayrımında P/E2 oranının prematür lüteinizasyonun daha etkili bir göstergesi olabileceği öne sürülmüştür(9). Bu bilgiler ışığında biz de retrospektif olarak kliniğimizde tüp bebek tedavisi almış olan infertil hastalarda hCG günü serum P değeri >1.5 ng/mL olan hastalarda P/E2 oranının gebelik ve canlı doğum başarısı arasında ilişkiyi incelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Assited Reproductive Technology (ART) involves all techniques which include direct manipulation of oocytes outside the body. The first and most common method is in vitro fertilization, but the number of these technological methods increases day by day. The success of ART and evaluation and treatment of infertility are completely evolving. A revolution occured with emergence of GnRH analogues and control of endogenous pituitary gonadotropin stimulation in ART and prevention of early LH release. Early luteinization caused cancellation of cycles before oocytes were picked up in about 20% of IVF cycles (1). Premature luteinization is defined as increase of serum progesteron level above a certain level on the day of human chorionic gonadotropin (hCG) for final oocyte maturation (2). The level of progesteron hormone is expected to be 1.5 ng/mL, while some others have not found a correlation between P value and clinical success (6-8). In recent studies, it has been found that P values which increase in the late follicular phase are not correlated with the increase in mature follicles. In this regard, it has been proposed that the P/E2 ratio might be a more efficient indicator of premature luteinization in the differentiation of the level of progesteron released from mature follicles with the level of progesteron released from immature follicles (9). In the light of this information, we aimed to retrospectively examine the relationship between the P/E2 ratio and pregnancy and live birth success in infertile patients who underwent in vitro fertilization treatment in our clinic with a serum P value of >1.5 ng/mL on the day of hCG.