Uzaktan eğitim sürecinde ortaöğretim ingilizce dersine yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teacher and student views on secondary english course in distance education
  1. Tez No: 804002
  2. Yazar: SERGEN SAYGILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, uzaktan eğitim de ortaöğretim İngilizce dersi kapsamında öğretmen ve öğrenci görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırma fenomenolojik bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2020- 2021 eğitim- öğretim yılında uzaktan eğitim ile ortaöğretim İngilizce dersi veren öğretmenler ve uzaktan eğitim ile İngilizce dersi almış 12. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu, araştırmacı tarafından SWOT analizi sorularına dayalı olarak hazırlanmıştır. Görüşmeler katılımcılar ile yüz yüze yapılmıştır. Görüşmelerde katılımcının izni doğrultusunda ses kaydı alınmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile değerlendirilip yorumlanmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde öğretmenlerin pandeminin de etkisi ile psikolojik olarak olumsuz etkilendiği, mesleki olarak bu sürecin hem olumlu hem de olumsuz yanlarının olduğunu düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu sürecin ileride yaratacağı durumların fırsattan çok tehdit oluşturacağı yönünde fikirlere ulaşılmıştır. Öğrenciler tarafından ise, bu sürecin daha çok akademik başarı yönünden olumlu bulunduğu, gerek İngilizce becerilerinden bazılarının daha fazla geliştiğinin gerekse pandemi nedeniyle eğitimde yapılan bazı esnekliklerin onlar için faydalı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak bu süreçte sınava hazırlanıyor olmanın onları İngilizce' den uzaklaştırdığı sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the views of teachers and students in a distance education secondary English course. The research was conducted using a phenomenological approach. The study group of the research consists of teachers who taught middle-school English courses through distance education during the 2020- 2021 academic year and 12th grade students who took the English courses online. The study group was determined based on a purposive sampling method. A semi-structured interview form was used as a data collection tool. The form was prepared by the researcher based on the SWOT analysis questions. Interviews with the participants were conducted face-to-face. The data obtained from the interviews were evaluated and interpreted using content analysis method. When the results of the research were analyzed, it was concluded that teachers have psychologically been negatively affected by the pandemic and that they think that this process has both positive and negative aspects professionally. It has been concluded that the situations that this process will create in the future will be more of a threat than an opportunity. The students, on the other hand, focused more on the academic success side of this process and mentioned that both some of their English skills developed more and some of the flexibilities made in education due to the pandemic were beneficial for them. However, it was also mentioned by some participants that being an exam student in this process distracted them from English.