Vazal agenezili hastalarda fenotip ve genotip sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of phenotype and genotype results in patients with vasal agenesis
  1. Tez No: 804008
  2. Yazar: SERHAN ARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE CAN AKINSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı vaz deferens agenezisi ve eşlik eden ek anomaliler ile kistik fibrozis gen defektinin beraber değerlendirilmesi ve bütüncül bir klinik yaklaşım ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Androloji Kliniğine Ocak 2000 – Temmuz 2022 yılları arasında infertilite nedeniyle başvuran vazal agenezili hastalardan görüntüleme yöntemi olarak transrektal ultrasonografi ile tüm batın ultrasonografi veya manyetik rezonans görüntülemesi çekilenler ile kistik fibrozis tüm gen analizi çalışılmış 45 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastaların görüntüleme sonuçları ile kistik fibrozis tüm gen mutasyon analizleri incelenmiş veriler karşılaştırılmıştır. Kistik fibrozis tüm gen analizleri incelenerek mutasyon tipleri ve yerleri incelenmiş bu mutasyonların görüntüleme sonuçlarına etkisi ortaya konulmuştur. Vazal agenezili hastalar tek taraflı agenezisi olanlar ve çift taraflı agenezisi olanlar olarak da kendi içerisinde incelenmiş bu parametreye göre de ek anomali sıklığı değerlendirilmiştir. Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alınarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 45 hastanın 21 tanesinde çift taraflı vazal agenezi saptanırken 18 hastamızda tek taraflı vazal agenezi saptanmıştır. Çift taraflı vazal agenezi saptanan 21 olgunun 18 tanesinde CFTR gen defekti saptanmıştır. Tek taraflı vazal agenezisi olan 18 olgudan 9 tanesinde CFTR gen defekti saptanmıştır. 17 olguda mutasyona rastlanılmamıştır. 4 olguda tek taraflı renal agenezi saptanırken bunlardan 3 tanesi tek taraflı vazal agenezili hastalardan 1 tanesi ise çift taraflı vazal agenezili hastalar arasından tespit edilmiştir. Kistik fibrozis gen defekti incelemesinde, 17 hastada patojen mutasyon saptanırken 12 hastada klinik önemi bilinmeyen varyant olarak adlandırılan mutasyonlar görülmüştür. Sonuç: İnfertilite nedeniyle kliniğimize başvuran ve vazal agenezi tespit edilen hastalarda, birçok sistemde doğrudan kritik görevi olan kistik fibrozis hastalığı ile ilişkili CFTR geninin mutasyona uğradığı görülmüştür. Hastalarımızın ve sonraki nesillerinin bu mutasyonlar nedeniyle genetik danışmalık alması ve tedavi sürecine ulaşması açısından CFTR gen analizi yapılması gerektiğini, mevcut çalışmamızda bizler de vurgulamaktayız. Bunun yanında, olgularımızda görüntüleme yöntemleri ile tespit ettiğimiz renal agenezi gibi hayati öneme sahip olabilecek anomaliler, bu hasta grubunun sadece infertilite açısından değil bütüncül olarak da değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. CFTR gen varyantları arasında, halen klinik önemi bilinmeyen varyant olarak nitelendirilen bazı varynatların, hastalarda saptadığımız anormalliklere bağlı olarak gelecekte patojen varyantlar olarak tanımlanabileceği ihtimalinin vaka sayımız arttıkça ve yapılacak yeni çalışmalarla gerçeklik kazanabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to consider the vas deferens agenesis and additional anomalies that make up its components together with the cystic fibrosis gene defect and to present a holistic clinical approach. Materials and Methods: Among the patients with vasal agenesis who applied to the Erciyes University Department of Urology Andrology Clinic between January 2000 and July 2022 due to infertility, transrectal ultrasonography and whole abdominal ultrasonography or magnetic resonance imaging were performed as imaging method, and 45 patients who had cystic fibrosis whole gene analysis were included in our study. The imaging results of the patients and cystic fibrosis all gene mutation analyzes were examined and the data were compared. By examining all gene analyzes of cystic fibrosis, mutation types and locations were examined and the effects of these mutations on imaging results were revealed. Patients with vasal agenesis were also examined as those with unilateral agenesis and those with bilateral agenesis, and additional anomaly burden was evaluated according to this parameter. This study was conducted with the approval of Erciyes University Clinical Research Ethics Committee. Results: Bilateral vasal agenesis was detected in 21 of 45 patients included in the study, while unilateral vasal agenesis was detected in 18 of our patients. CFTR gene defect was detected in 18 of 21 cases with bilateral vasal agenesis. CFTR gene defect was detected in 9 of 18 patients with unilateral vasal agenesis. No mutation was found in 17 cases. While unilateral renal agenesis was detected in 4 cases, 3 of them were detected among the patients with unilateral vasal agenesis and 1 among the patients with bilateral vasal agenesis. In the cystic fibrosis gene defect analysis, pathogen mutations were detected in 17 patients, and mutations called variants of unknown clinical significance were observed in 12 patients. Conclusions: It was observed that the CFTR gene associated with cystic fibrosis disease, which has a direct critical role in many systems, was mutated in patients who applied to our clinic due to infertility and were found to have vasal agenesis. In our current study, we also emphasize that CFTR gene analysis should be performed in order for our patients and their next generations to receive genetic counseling and to reach the treatment process due to these mutations. In addition, anomalies that may be vital such as renal agenesis, which we detected with imaging methods in our cases, reveal the necessity of evaluating this patient group not only in terms of infertility but also in a holistic way. Among the CFTR gene variants, we think that the possibility that some variants, which are still considered as variants of unknown clinical significance, may be defined as pathogenic variants in the future, depending on the abnormalities we have detected in patients, may become reality as the number of cases increases and new studies to be conducted.