Exploring the role of motivation and preference on the relationship between neighborhood qualities and transport walking: A comparative study between İran and Türkiye
Mahalle nitelikleri ile ulaşım yürüyüşü arasındaki ilişkide motivasyon ve tercihin rolünün araştırılması: İran ve Türkiye arasında karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 804029
  2. Yazar: HELYA FOTOVVAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günlük seyahatlerde aktif bir ulaşım yöntemi olarak yürümeyi teşvik etmek, yaşlıların refahına önemli ölçüde katkı sağlayabilir. Bununla birlikte, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, literatür bu konuyu henüz yeterince araştırmamıştır. Bu tez, İran ve Türkiye'deki yaşlı bireyler arasında mahalle kalitesi, motivasyonlar, tercihler ve yürüyüş ile olan ilişkiyi incelemektedir. Türkiye'nin dokuz şehrindeki yüz bir mahallede ve İran'ın sekiz şehrindeki toplamda 172 katılımcının verileri, bu ilişkide motivasyonlar ve tercihlerin arabulucu rolünü incelemek için iki aşamalı bir çalışma kapsamında toplanmıştır. İlk aşama bulguları, iki ülke arasında arabuluculuk düzeylerinde anlamlı farklılıklar olmadığını göstermektedir, ancak ikinci aşama, tutumlar gibi ek faktörleri dikkate alarak farklılıklar ortaya koymuştur. Çalışma ayrıca cinsiyet ve mahalle tipinin potansiyel düzenleyici etkilerini araştırmış, ancak anlamlı bir etki bulunamamıştır. Bu sonuçlar, kültürel, demografik, tutumsal ve iklimselfaktörler de dahil olmak üzere yaşlı bireylerin ulaşım yürüyüşü davranışını etkileyen çok yönlü faktörlerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Örneklem büyüklüğü ve veri toplama süresi gibi sınırlamalarına rağmen, bu çalışma, yaşlıların sağlık ve refahını destekleyen yaşlı dostu ve yürünebilir mahallelerin oluşturulması için gelecekteki araştırma ve kentsel planlama girişimlerine değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Encouraging walking as an active mode of transportation in daily trips can significantly contribute to the well-being of older adults. However, the literature, particularly in developing countries, has yet to explore this topic extensively. This thesis investigated the relationship between neighborhood qualities, motivations, preferences, and transport walking among older adults in Iran and Türkiye. Data from 172 participants in one hundred one neighborhoods across nine cities in Türkiye and eight cities in Iran were collected to examine the mediating role of motivations and preferences in this relationship in a two-phase study. While the findings from the first phase suggested no significant differences in mediating levels between the two countries, the second phase, which considered additional factors such as attitudes,ii revealed some variations in motivation and preference factors of neighborhood. The study also explored the potential moderating effects of gender and neighborhood type but found no significant differences. These results contributed to a better understanding of the multifaceted factors influencing transport walking behavior in older adults, including cultural, demographic, attitudinal, and climatic factors. Despite limitations in sample size and duration of data collection, this study provided valuable insights for future research and urban planning initiatives aimed at creating age-friendly and walkable neighborhoods that promote the health and well-being of older adults.