Ekoturistlerin unutulmaz turizm deneyimleri, destinasyon tatmini ve davranışsal niyetleri arasındaki ilişki: Giresun ili örneği
The relationship between ecotourists' memorable tourism experiences, destination satisfaction and behavioral intentions: A case study in Giresun
- Tez No: 804053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF AHMET DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı ekoturistlerin ziyaretlerinden edindiği unutulmaz turizm deneyimlerini, destinasyonlardan duydukları tatmin düzeylerini ve davranışsal niyetlerini belirlemek ve söz konusu değişkenler arasındaki ilişki/etkiyi ortaya koymaktır. Bu doğrultuda Giresun ilinde yer alan Kümbet Yaylası, Mavi Göl, Göksu Travertenleri ve Kuzalan Şelalesi'ni ziyaret eden ekoturistler araştırmanın evrenini temsil etmektedir. Araştırma, nicel araştırma desenine uygun olarak dizayn edilmiştir. Araştırma verilerinin toplamasında anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anket yoluyla 482 katılımcıdan elde edilen verilerin analizinde; güvenirlik, t-testi, varyans (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Değişkenler arası ilişkinin yönünü ve şiddetini belirlemek amacıyla yapılan korelasyon analiz sonucunda unutulmaz turizm deneyimleri ve alt boyutları ile davranışsal niyet ve alt boyutlarına ilişkin görüşleri arasında olumlu yönlü ve orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Unutulmaz turizm deneyimleri ile destinasyon tatmini görüşleri arasında ise olumlu yönlü ve yüksek düzeyde bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Yine yapılan analiz sonucu, ekoturistlerin destinasyon tatminleri ile davranışsal niyet ve alt boyutlarına ilişkin görüşleri arasında olumlu yönlü ve orta düzeyde bir ilişki olduğunu göstermiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, katılımcıların unutulmaz turizm deneyimleri ve destinasyon tatminlerinin davranışsal niyetlerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, elde edilen sonucun 0,01 anlamlılık düzeyinde anlamlı olduğu ve katılımcıların davranışsal niyete yönelik görüşlerindeki değişimlerin %30,6'ının unutulmaz turizm deneyimleri ve destinasyon tatmininden kaynaklandığı çalışmanın önemli sonuçlarından bir diğeridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the memorable tourism experiences of ecotourists from their visits, their satisfaction levels from destinations and their behavioral intentions, and to reveal the relationship/effect between afrimentioned variables. In this direction, ecotourists visiting Kümbet Plateau, Mavi Göl, Göksu Travertines and Kuzalan Waterfall in Giresun represent the universe of the research. The research was designed in accordance with the quantitative research design, and, the questionnaire technique was used to collect the research data. In the analysis of the data obtained from 482 participants through the questionnaire, reliability, t-test, variance (ANOVA), correlation and regression analyzes were used. As a result of the correlation analysis carried out to determine the direction and severity of the relationship between the variables, it was determined that there was a positive and moderate relationship between memorable tourism experiences and sub-dimensions and their responses on behavioral intention and sub-dimensions. It has been observed that there was a positive and high level relationship between memorable tourism experiences and destination satisfaction. In addition, the result of the analysis showed that there was a positive and moderate relationship between ecotourists' destination satisfaction and their behavioral intention and its sub-dimensions. As a result of the analyzes carried out, it was concluded that the memorable tourism experiences and destination satisfactions of the participants positively affected their behavioral intentions. Finally, it is another important result of the study that the result obtained is significant at the 0.01 significance level and that 30.6% of the changes in the participants' behavioral intentions are due to memorable tourism experiences and destination satisfaction.