Ekolojik oteller kapsamında ekoturistlerin kişilik özellikleri, motivasyonları ve memnuniyetleri arasındaki ilişki: Ege - Akdeniz bölgesi alan araştırması
Within the scope of ecological hotels, ecotourists, personality traits, the relationship between motivation and satisfaction: A case study of the Aegean - Mediterranean region
- Tez No: 475265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAD ALPASLAN KASALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle gelişen ülkelerde betonlaşma artmış, şehrin gürültüsü ve kirliliğinden uzaklaşmak isteyen insanlar tatil amacıyla el değmemiş, sakin ve temiz destinasyonları seçer olmuştur. Talep doğrultusunda şekillenen turizm bu amaçla doğaya yönelik rekreasyonel faaliyetler olarak canlanmaya başlamıştır. Doğa turizmi çatısı altında kendini gösteren ekoturizm günümüz dünyasında önem kazanmış ve birçok ülkenin gelir kaynağı olmuştur. Ekoturizm konusunda ülkemizde bir dizi stratejiler belirlenmiş ve projeler gerçekleşmiştir. Ekoturizm pazarından daha fazla pay almak isteyen ülkeler öncelikle ekoturizm pazar araştırması yoluna gitmiş, mevcut ekoturistlerin talep ve beklentileri belirlemiştir. Bu amaçla birçok araştırmacı ülkelerine yönelik ekoturist profilleri çıkarmış, ortaya çıkan talepler doğrultusunda ekoturizm arzı yaratılmıştır. Literatürde, yabancı kaynaklarda ekoturistlerin farklı açılardan (gösterdikleri davranış kişilik özellikleri, sosyo-demokrafik, sosyo-ekonomik) gruplara ayrıldığı görülmektedir. Aynı zamanda birçok araştırmacının da ekoturizmde uluslararası ilkelerin varolması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu ilkeler altı grupta incelendiğinde birincisi su, doğa, flora ve faunayı içeren çevrenin korunmasına yönelik eylemler, ikincisi çevre bilincini de içeren yerel toplulukların sahip olduğu kültürlerin, doğanın ve geleneklerin öğrenme süreci, üçüncüsü sürdürülebilirliğin her iki tarafta da yer alması hem turist hem de yerel topluluk açısından önemli olması, dördüncüsü yerel halk için ekonomik bir fayda sağlama, beşincisi turist ziyaretlerinin çevresel etkilerinin en aza indirgenmesi, altıncısı ise insan haklarının korunması şeklinde özetlenebilir. Sunulan bu çerçevede ülkemizde bulunan ekoturist profillerinin tanımlanması ve Ege-Akdeniz Bölgesinde konaklayan ekoturistlerin motivasyonları ile memnuniyetlerinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında ülkemize yönelik birtakım ilkeler belirlenmiştir. Aynı zamanda motivasyonları ile memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkilere bakılarak ülkemizin ekoturistik açıdan mevcut potansiyelini ne derece kullandığı ölçülmeye çalışılmıştır. Öte yandan ekoturizm açısından önemli olan destinasyonlar ile Türkiye'nin ekoturizm potansiyeli incelenmiş yapılan girişimler, uygulamalar belirtilmiştir. Yapılan yerli çalışmalarda ekoturistler üzerine inceleme yapılmadığı ortaya çıkmış ve bu alanda bir açıklığın bulunduğuna vurgu yapılmıştır. Tez çalışması bu anlamda ilk olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization in developing countries increased cementation, the noise and pollution of the city to get away from the holiday for the purpose of people who want untouched, selects a destination has been quiet and clean. For the purpose of tourism that is shaped in line with demand for nature-oriented recreational activities began to come alive as. Nature tourism has gained importance in today's world shows itself under the umbrella of ecotourism which has been a source of income and many countries. Ecotourism in our country about a number of strategies were identified and realized projects. Ecotourism ecotourism is primarily for the countries which want to buy more shares from the market research gone the way of Sunday, the current is committed to eco-tourists demands and expectations. For this purpose, many researchers have profiles for countries ecotourism, ecotourism in accordance with the emerging demands of supply has been created. In the literature, different angles of eco tourists in foreign sources (their behavior, personality traits, socio-demographic, socio-economic groups, it is seen that it is divided into. At the same time, many researchers in the international principles of ecotourism emphasizes that must exist. These principles are examined in six groups of first water, nature, flora and fauna that contains actions for the protection of the environment, the latter of which owned by local communities including environmental awareness, cultures, traditions and nature of the learning process, the third to be placed on both sides of both tourists as well as local sustainability is important for the community, and the fourth providing an economic benefit to the local community, minimise the environmental impacts of tourists their visit to the fifth, sixth edition can be summarized in the form of the protection of human rights. In the framework presented in our country, identification of the profile of ecotourism and the Aegean-Mediterranean region aimed at measuring motivations, satisfaction with economists staying in. The analysis results obtained for our country in the light of some principles has been identified. At the same time, the motivations based on the relationship between levels of satisfaction with the country's eco-tourism have been tried to measure in term of the degree of using the existing potential. On the other hand, the potential for ecotourism ecotourism destinations in Turkey that are important for the attempts that have been examined, applications are noted. Studies made on Indigenous eco tourists appeared that there was a clear emphasis in this area to review and not reviewed. Has the distinction of being the first thesis in this sense.