Davraz Kayak Merkezinin ekoturizm açısından değerlendirilmesi
Evaluating Davraz Ski Resort from an ecotourism perspective
  1. Tez No: 837989
  2. Yazar: SERKAN OKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Davraz Kayak Merkezi'ni ekoturizm açısından değerlendirmiş ve kış turizminde ekoturizmin önemini vurgulamıştır. Araştırmada, Davraz Kayak Merkezi'ni ziyaret eden ekoturistlerin profilleri incelenerek ekoturizme katılım ve algıların ortaya konması amaçlanmıştır. Toplamda 213 kişiyle nicel olarak gerçekleştirilen araştırma, katılımcıların ekoturizme yönelik tutumlarının cinsiyet ve eğitim düzeyine bağlı olarak farklılaşmadığını göstermektedir. Ancak yaş gruplarına göre tutum farklılıkları saptanmıştır, özellikle 26-35 yaş aralığındaki katılımcıların ekoturizme yönelik daha olumlu bir tutuma sahip olduğu gözlemlenmiştir. Eğitim seviyeleri ve meslek gruplarına göre ise farklılıklar belirlenmemiştir. Gelir düzeyi farklı olsa da katılımcıların ekoturizm hizmet kalitesi ve tutumlarının büyük ölçüde benzer olduğu gözlenmiştir. Farklı seyahat gruplarına göre katılımcılar arasında farklılıklar belirlenmiş, acenta ile seyahat edenlerin daha olumlu bir tutuma sahip olduğu gözlemlenmiştir. Tur süresinin ise ekoturizm algısı ve katılım nedenleri üzerinde etkisi belirlenmemiştir. Sonuç olarak, Davraz Kayak Merkezi'nin ekoturizm açısından büyük potansiyele sahip olduğu ve farklı demografik gruplar arasında benzer tutumlar olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, ekoturizmin teşvik edilmesi ve sürdürülebilirliğinin artırılması için önemli bir temel sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated Davraz Ski Center from the perspective of ecotourism, emphasizing the importance of ecotourism in winter tourism. The research aimed to examine the profiles of ecotourists visiting Davraz Ski Center and to reveal their participation in and perceptions of ecotourism. Quantitative research was conducted with a total of 213 participants, demonstrating that participants' attitudes towards ecotourism did not significantly differ based on gender and educational levels. However, variations in attitudes were observed among different age groups, particularly with participants between the ages of 26-35 exhibiting a more favorable attitude towards ecotourism. No significant differences were identified based on educational backgrounds and occupational groups. Despite varying income levels, participants displayed largely similar perceptions of ecotourism service quality and attitudes. Variations were noted among participant groups with different travel arrangements, with those traveling with agencies showing a more favorable attitude. The duration of the tour did not significantly impact the perception of ecotourism and reasons for participation. In conclusion, this study suggests that Davraz Ski Center holds significant potential for ecotourism, with similar attitudes observed among various demographic groups. This study may serve as an important foundation for promoting and enhancing the sustainability of ecotourism.