Atropin damla tedavisinin miyopi progresyonunu yavaşlatma üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of atropine drop therapy on slowing the progression of myopy
- Tez No: 804057
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ HİKMET BAŞMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmamızda okul çağındaki çocuklarda %0.03 Atropin Sülfat damla tedavisinin miyopi progresyonuna etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Retrospektif dosya taraması şeklinde tasarlanan çalışmamıza Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'ne 2018-2020 yılları arasında başvuran sikloplejik ölçümlerinde -1.00 D ve üzeri miyopisi olan ve 1 yıllık takibi olan, 5-13 yaş arasındaki hastalar dahil edilmiştir. Tedavi grubunda atropin öncesi ve sonrası 6. ve 12. Aydaki en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri, sikloplejik sferik ekivalans (SE), aksiyel uzunluk (AU) , lens gücü (LG), lens kalınlığı (LT), kornea eğriliği ortalaması (Kort), maksimum kornea eğriliği (Kmax), ön kamara derinliği (ÖKD), santral kornea kalınlığı (SKK), göz içi basıncı (GİB),skotopik pupil çapı (SPÇ), korneal astigmatizma (KA), korneal histerezis (KH), korneal direnç faktörü( KRF) ve subfoveal koroid kalınlığı (SFKK) değerlendirilmiştir. Aynı parametreler kontrol grubunda da değerlendirilmiştir. Tedavi grubunda 53 hastanın 106 gözü ve kontrol grubunda 32 hastanın 64 gözü çalışmaya dahil edildi. Tedavi grubunda çoğunlukla orta derece miyopik olgular varken, kontrol grubunda daha çok hafif miyopik olgular mevcuttu. İki grup arasında SE ilerlemesi açısından anlamlı bir fark yokken (p>0.05), AU ilerlemesi tedavi grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p0.05), tedavi grubunda ÖKD ve SPÇ artmış, LT ve LG azalmıştır.
Özet (Çeviri)
. In our study, we aimed to evaluate the effect of %0.03 Atropine Sulfate eye drop treatment on the progression of myopia in school-aged children. Our study, which was designed as a retrospective file scan, included patients aged 5-13 years, who applied to the Ophthalmology Clinic of Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, between 2018 and 2020, had myopia of -1.00 D and above in their cycloplegic measurements and had a 1- year follow up. In the treatment group, before and after atropine treatment at 6 and 12 months, the best corrected visual acuity(BCVA), cyloplegic spherical equivalent (SE), axial length (AL), lens power (LP), lens thickness (LT), mean corneal curvature (Kmean), maximum corneal curvature (Kmax), anterior chamber depth (ACD), central corneal thickness (CCT), intraocular pressure (IOP), scotopic pupil diameter (SPD), corneal astigmatism (CA), corneal hysteresis (CH), corneal resistance factor (CRF) and subfoveal choroidal thickness (SFCT) were evaluated. The same parameters were also evaluated in the control group. A total of 53 patients with 106 eyes in the treatment group and 32 patients with 64 eyes in the control group were inclueded in the study. The treatment group had more moderate myopes, while the control group had more low myopes. There was no significant difference in terms of SE progression between the two groups (p>0.05). AL progression was found to be significantly higher in the treatment group.