COVID-19 polikliniğine ayaktan başvuran hastaların COVID-19 aşısı hakkında bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitude and behavior of patients who apply to COVID-19 outpatient clinic regarding COVID-19 vaccine
  1. Tez No: 963916
  2. Yazar: GÖKÇE ELİTOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: COVID-19 hastalığının tedavisi için spesifik bir terapötik ajan yoktur. Bu nedenle, COVID-19'un bulaşmasını önlemek veya azaltmak için dünya genelinde COVID-19'a karşı aşılama oldukça önemlidir. Aşı ile önlenebilir hastalıklarla mücadelede, aşı reddi ve aşı tereddütü kavramları kaydedilen ilerlemeyi tehdit etmektedir. Çalışmamızın amacı, bireylerin COVID-19 aşısı hakkındaki bilgi kaynaklarını ve düzeylerini saptayarak aşılanma konusunda tutum ve davranışlarını analiz etmek ve toplum sağlığını tehdit eden aşı reddine ve tereddütüne karşı mücadeleye katkı sağlayabilmektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışmamıza 01.04.2022-31.03.2023 tarihleri arasında SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID-19 polikliniğine ayaktan başvuran 323 gönüllü hasta katıldı. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve COVID-19 hastalığı ve aşısı ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını sorgulayan bir anket formu kullanıldı. Verilerin analizi SPSS version19 ile yapıldı. Kalitatif grup karşılaştırmaları için Ki-kare testi ve normal dağılmayan bağımlı iki grup arasındaki ölçümler için Wilcoxon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: There is no specific therapeutic agent for the treatment of COVID-19. Therefore, COVID-19 vaccine is very important to prevent or reduce the transmission of COVID-19 worldwide. Vaccine refusal and vaccine hesitancy are threating the progress of vaccine-preventable diseases. The aim of our study is to determine the informational source and knowledge level of about COVID-19 vaccine in public, for analyzing their attitude and behavior regarding vaccination and to contribute for the fighting the anti-vaccination movement that threaten public health. Materials and Methods: Our descriptive cross-sectional study included 323 voluntary patients who applied to the SBÜ Gülhane Training and Research Hospital COVID-19 outpatient clinic between 01.04.2022 and 31.03.2023. A survey form conducted for the sociodemographic characteristics of the participants and their knowledge, attitude and behavior regarding COVID-19 and vaccine. Data analysis was performed with SPSS version19. Chi-square test was used for qualitative group comparisons and Wilcoxon test was used for measurements between two dependent groups that did not have normal distribution.