Polislik kurumunun inşası ve polislerin meslek örgütlenmeleri: türkiye, İngiltere ve Fransa örnekleri
Construction of the police organization and police vocational organizations: Examples of Turkey, Englandand France
  1. Tez No: 804058
  2. Yazar: SAVAŞ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ENDER ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Mülga Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE)
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 407
Özet
Polis Örgütleri, içinde bulunduğu toplumlarda belirli bir düzenin devamı amacıyla kurulmuştur. Bu amaç, belirli bir siyasetin varlığının devamı olduğu gibi belirli bir ekonomik sistemin varlığı da olabilmektedir. Fakat geçen zaman içinde, özellikle de kapitalizmin etkisi ile polis personeli de belirli bir sınıf bilincine kavuşarak kendilerini yönetenlere karşı korumak ve meslekleri üzerinde söz sahibi olabilmek amacıyla meslek örgütlenmelerini kurmuşlardır. Bu çalışmanın amacı öncelikle dünyada polisin çıkış noktaları olarak bilinen İngiltere ve Fransa'daki polis örgütlerinin tarihi geçmişleri incelenerek, bu tarihsellik içinde polis meslek örgütlenmelerinin nasıl doğduğunu, buna paralel olarak da Türkiye'de polis tarihi ele alınarak 1970'lerin ortalarından itibaren faaliyete geçen Polis Derneği (Pol-Der) ve Polis Birliği Derneği (Pol-Bir) yapılarına nasıl varıldığını ve daha sonradan bunların nasıl ortadan kaldırıldığını ortaya koymaktır. Çalışma esnasında genel olarak yüzyıllar öncesinde polis hakkında yazılmış kitapların yanı sıra, geçmiş gazete arşivlerinden ve Pol-Der ve Pol-Bir'in hayatta olan ve olmayan eski üyelerinin kişisel arşivlerinden faydalanılmıştır. Çalışmanın yöntemi olarak Pol-Der ve Pol-Bir'in eski üyelerine yönelik mülakat tekniği uygulanmıştır. Bu çalışmanın, hem polis tarihi hem de hakkında tartışmaların devam ettiği polis meslek örgütlenmesine yönelik geçmiş tecrübelerin aktarıldığı bir kaynak olarak değerlendirileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Police Organizations have been established in communities where they exist with the aim of keeping such an order. Those aims can be keeping the existence of a policy as well as an economical system. But during the time, especially with the affect of capitalism, police staff established their vocational organizations for protecting theirselves against to managers and having right to say about the future of their jobs by getting their class conciousness. The aim of this dissertation is to establish first how those police vocational organizations were born by reviewing the police history of England and France where are known as the origin of police and then in the paralel of that, how Polis Derneği (Pol-Der) and Polis Birliği Derneği (Pol-Bir) that were established during 1970s were born and destroyed by trying to review police history in Turkey. During the research, generally, the personal archives of alive or death members of Pol-Der and Pol-Bir, newspaper archives were utilized as well as the books about police which were written ages ago. In the research the inteview technique was applied with the old members of Pol-Der and Pol-Bir. This research is believed to be considered as a resource which is quoating some past experiments for future researches on not only police history but also police vocational organizations that still some arguments are going about.